Professor Irja Lutsar
FOTO: Andres Tennus

Tunnustati teaduse populariseerijaid

Uudis

Novembri keskpaigas Eesti Teadusagentuuri (ETAg) korraldatud teaduskommunikatsiooni konverentsil andis Eesti Teadusajakirjanike Selts taas kord välja teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul. Tänavu sai selle TÜ meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.

Eesti Teadusajakirjanike Seltsi hinnangul on Irja Lutsar teadusajakirjanikele juba pikka aega teada koostöövalmi asjatundjana, kes selgitab meelsasti keerukaid teemasid. Professor Lutsar ütles auhinda vastu võttes, et enne koroonakevadet tegi ta lihtsalt oma tööd ja meedia tähelepanu keskpunkti sattumine oli talle väga ootamatu. „Pean ütlema, et minu praegune kogemus ajakirjanikega on väga positiivne. On ikka olnud neid, kes on natuke intrigeerinud, aga ütlen selle peale, et pigem peab kontrollima enda sõnu. Kui sa ise ütled midagi, millest keegi aru ei saa, siis pole ime, et ajakirjanik kirjutab midagi, mis sulle endale üldse ei meeldigi. Julgustan kõiki ajakirjanikega suhtlema,“ sõnas Lutsar.

Samal konverentsil andis ETAg koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga välja Eesti teaduse populariseerimise auhinnad. Teadust ja tehnoloogiat populariseerivate tegevuste ja tegevussarjade eest määrati kaks preemiat: ühe sai TÜ genoomika instituudi meeskonna korraldatud geeniteemaline näitus „Geeniaalne“ Tallinna teletornis, teise aga TÜ muuseumi korraldatud Hullu Teadlase teaduskonverents, mis on mõeldud esimesele kooliastmele.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest trükisõna abil pälvis preemia Eesti rahvusatlase koostaja ja TÜ Eesti geograafia dotsent Taavi Pae. Rahvusatlas võtab kokku meie kartograafilise pärandi ja näitlikustab praegust kartograafilist oskusteavet. Atlases on ligi pool tuhat temaatilist Eesti kaarti, mis pärinevad eri ajajärkudest. Koos lisatud selgitustega aitavad need mõtestada meie aja- ja kultuurilugu.

Konverentsil esile tõstetud teadlasi on tunnustanud teisedki, kuid novembris on enim tunnustussõnu pälvinud professor Irja Lutsar. Kuu alguses valis Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon ta aasta naiseks, 17. novembril anti talle selgete ja tasakaalukate tervisesõnumite eest selge sõnumi eriauhind.

Jaga artiklit