Chemicumi menukas õppematerjalide veebileht sai uue näo

Uudis

TÜ keemia instituudis arendatud veebilehte chemicum.com ja sellega seotud Youtube’i Chemicumi kanalit on külastatud ligi 1,6 miljonit korda ja seda enam kui 220 eri riigist. Hiljuti laeti TÜ keemia instituudi ja TÜ kaasabil vabalt vaadatavana üles selle veebilehe uus versioon. Seoses sellega on veebileht saanud uue näo ja sel on varasemast kvaliteetsemad katsevideod.

«Uus vabalt vaadatav ingliskeelne prooviversioon sisaldab juba ligikaudu 80 nn kallima kategooria kvaliteetset täis-HD katsevideot, mis on varustatud ingliskeelsete selgitustega,» kirjeldas projektijuht ja TÜ anorgaanilise keemia õppejõud Jaak Arold.

Projektijuhi sõnul on külastatavuse suur number neile oluline tagasiside. «Kui see on suur, siis võiks olla tegemist huvitava ja kvaliteetse ainesega,» sõnas Arold. Seesugune ka nutiseadmete abil vaadatav haridustemaatiline html5-veebileht on tema sõnul Eestis pigem haruldus. «See nõuab palju vaeva, mistõttu põhinevad enamik uuemaid videomaterjalidena kasutatavatest õppe(veebi)materjalidest pigem Youtube’is olevatele videotele.»

Veebileht koosneb kahest põhimoodulist: kommenteeritud katsevideotest ja molekulide uurimise tarkvarast. «Esimese alla on koondatud katsevideod väga erinevatest keemia valdkondadest nagu näiteks mittemetallid, metallid, orgaaniline ja elektrokeemia jne,» selgitas Arold.

Videoid teevad leheküljele peamiselt projektijuht Jaak Arold ja TÜ rakenduselektrokeemia teadur Tavo Romann. Mõtteid kogutakse erialasest kirjandusest ning palju ideid on tekkinud ka seoses praktilisi töid juhendades. «Samuti tekivad uued ideelahendused katsete läbiproovimise käigus,» lisas Arold.

Molekulide uurimise tarkvara koosneb molekule vaatlevast osast «Kemizoo» ja äraarvamismängust «Kemizoo quiz». ««Kemizoo» tõlketähendus võiks olla keemia loomaaed. Põhimõtteliselt saab selle abil 3D-vaadata (keerata, suurendada jne) erinevaid molekule ja teisi struktuure,» kirjeldas projektijuht. Äraarvamismängus antakse mingisugune struktuur ette ja kasutajal tuleb selle kohta üht-teist ära arvata ja tunda.

Veebileht on eelkõige mõeldud üldhariduskoolidele, aga ka ülikoolidele. «Chemicum.com’i vanem flash-versioon on Eesti keemiaõpetajate seas tuntud ja menukas ning seda kasutatakse üsna palju. Veebileht on jõudnud ka ametlikesse õppematerjalidesse, näiteks keemia töövihikutesse jms,» sõnas Arold. Projektijuht ise on näidanud uuemaid katsevideoid TÜ anorgaanilise keemia praktikumides. 

Jaga artiklit

Märksõnad

Chemicum