Tullio Ilomets raamatu «William Henry Fox Talboti fotode ja fotogravüüride kollektsioon Tartu ülikooli raamatukogus» esitlusel.
FOTO: Andres Tennus

Ülikooli vanim töötaja Tullio Ilomets esitles uut raamatut

Uudis

Eelmisel kuul esitles suvel 95. aastaseks saanud Tullio Ilomets raamatut «William Henry Fox Talboti fotode ja fotogravüüride kollektsioon Tartu ülikooli raamatukogus.».

Raamat toob avalikkuse ette fotograafia teerajaja, mitmekülgse inglise teadlase, füüsiku ja matemaatiku William Henry Fox Talboti (1800–1877) algfotode ja fotogravüüride kogu, mis on TÜ raamatukogu kõige haruldasem ja hinnalisem foto- ja fotonegatiivide kollektsioon.

TÜ muuseumi direktori kohusetäitja Mairo Rääsk ütles, et Tullio Ilometsa panus TÜ ajaloo talletamisel ja väärtustamisel on üldteada. «Kuid tõsiasi, et suvel oma 95. sünnipäeva tähistanud mees on saanud kaante vahele järjekordse Tartu ülikooli jaoks olulise kollektsiooni uurimuse, kõlab uskumatult. On sügavalt tähenduslik, et Tullio on taas teinud ülikoolile enda sünnipäeva puhul kingituse,» rääkis Rääsk. Ta lisas, et soovib südamest, et kirglikul ajaloohuvilisel leiduks jõudu ja tahtmist avada ülikooli ajaloopärandist uusi tahke.

Teadusloolane ja üle 60 aasta keemikuna töötanud Ilomets on ka tulihingeline muinsuskaitsja: 1987. aasta novembris asutati tema eestvedamisel Tartu akadeemiline muinsuskaitse selts. 14.–17. aprillil 1988. aastal toimunud Tartu muinsuskaitsepäevad, kuhu kogunesid selleks ajaks üle Eesti loodud klubid ja arvukalt huvilisi, kujunesid Eesti taasiseseisvumise üheks tähtsündmuseks.

Oma pühendumuse ja silmapaistva töö eest sai Ilomets 2001. aastal Ülikooli samba tiitli, Tartu linna aukodaniku tiitli, Tartu Suurtähe aumärgi ja Valgetähe III klassi teenetemärgi. 

Jaga artiklit

Märksõnad

Ilomets