TÜ teadlased võitsid Harvardi ülikooli teadlasi

Uudis

Tartu ülikooli füüsika instituudi teadlased võitsid 36 teadusrühma konkurentsis ülemaailmsel kõrglahutusmikroskoopia tarkvara loomise võistlusel 3D-mikroskoopia kategoorias esikoha. Teise ja kolmanda koha selles rühmas said Harvardi ülikooli meeskonnad.

Tartu ülikooli esindasid konkursil füüsika instituudi teadlased ja doktorandid Ardi Loot, Marko Eltermann, Andres Valdmann, Mihkel Kree ja Martti Pärs.

Mõte võistlusel osaleda tuli füüsika instituudi molekulaarfotoonika vanemteadur Martti Pärsilt, kes on üks kõrglahutus-mikroskoopia eestvedajaid TÜ füüsika instituudis. «Otsus osaleda tuli kergelt, sest peale põneva teema ja kasulike kontaktide leiab valminud tarkvara tulevikus kasutust, näiteks füüsika instituudis kõrglahutusmikroskoobi tulemuste analüüsimisel,» ütles Ardi Loot.

Konkursist võtsid osa teadlaste töörühmad mitmetest mainekatest maailma ülikoolidest. Konkursi tulemused kuulutati välja augustis toimunud erialakonverentsil Lausanne’is. Seal osalenud Loot rõhutas, et konkursil oli võimalik edukalt osaleda ainult tänu erinevate Phsyicumi töörühmade noorteadlaste kokkutulemisele ja tõhusale koostööle.

Vanemteadur Martti Pärs selgitas, et tavamikroskoopia lahutusvõime on piiratud valguse difraktsiooniga, mis tähendab, et pole võimalik näha valguse lainepikkusest väiksemaid objekte. «Kõrglahutusmikroskoopia võimaldab aga saada sellest põhilisest piirist kümneid kordi paremaid tulemusi, kui lülitada valgust kiirgavaid molekule ükshaaval sisse.»

Meeskonna sõnul on kõrglahutusmikroskoobil kaks põhieelist tavamikroskoobi ees – võimalus näha palju väiksemaid objekte ja võimalus saada objektist 3D-kujutis. «Erinevalt tavamikroskoobist, kus väljundiks ongi meid huvitav pilt, põhineb kõrglahutusmikroskoopia keerukatel pilditöötlusalgoritmidel, mille kujundamine ja tarkvara loomine oligi võistluse mõte,» selgitas Ardi Loot. Võistluse võitis see, kelle tarkvara suutis kõige täpsemalt molekulide tegeliku ruumilise paiknemise luua. 

Jaga artiklit