Kõrge energia füüsika professor Martti Raidal räägib loengus, kuidas teadlased universumi struktuuri uurivad.
FOTO: Scanpix / Presshouse

Universumi süvastruktuuri mõistmise tee

Inauguratsioon

18. oktoobril kell 16.15 peab TÜ kõrge energia füüsika professor Martti Raidal ülikooli aulas inauguratsiooniloengu «Kõrge energia füüsika – tee universumi süvastruktuuri mõistmiseks».

Fundamentaalfüüsika kõige olulisem küsimus tänapäeval on massi päritolu küsimus. Praeguste teadmiste baasil saab väita, et me teame universumi kogumassi moodustavast ainest vaid 4% omadusi. Selleks on tavaline aine, millest koosneme ka meie. Universumi tumeaine ja tumeenergia kohta, mis annab ülejäänud massiosa, pole teada midagi muud peale selle, et see on olemas ja mõjutab universumi arengut.

Kõrge energia füüsika üks eesmärk on järgnevate aastate jooksul leida eksperimentaalne kinnitus universumi tumeaine ja tumeenergia füüsikale.

Loengus annab professor Raidal ülevaate nii massiga seotud füüsikaprobleemidest kui ka maistest ja satelliitidel paiknevatest eksperimentidest universumi süvastruktuuri uurimiseks.

Kõrge energia füüsika professor Martti Raidal lõpetas Tartu ülikooli füüsika eriala 1992. aastal. Doktorikraadi omandas ta 1995. aastal Helsingi ülikoolis kõrge energia füüsika alal. Edasi töötas professor Raidal järeldoktorina Valencia ülikoolis, DESY laboratooriumis Hamburgis, California ülikoolis Riverside'is ja Euroopa tuumauuringute keskuses (CERN).

Eestisse naasnuna töötab Martti Raidal keemilise ja bioloogilise füüsika instituudis ja nüüdsest ka Tartu ülikooli füüsika instituudis. Professor Raidali olulisemad teadustöö suunad on kiirendifüüsika ja astroosakeste füüsika. Ta juhib Eesti teadlaste sellealast tööd CERN-is ja astroosakeste füüsika tippkeskuses.

Jaga artiklit