Ülikooli ajaloo muuseum näitab üle 200 aasta vanust portsigarit
Alates 22. septembrist on võimalik TÜ ajaloo muuseumi uue eseme vitriinis imetleda üle 200 aasta vanust hõbedast portsigarit, mille kinkis taasavatud Tartu ülikooli esimesele rektorile Georg Friedrich Parrotile Vene keiser Aleksander I. Seda sündmust kinnitab portsigari kaane siseküljel asuv graveering, mis vitriinis külastajatelegi näha on.
TÜ ajaloo muuseumi näituste ja ürituste osakonna juhataja Terje Lõbu sõnul räägib perekonnalegend, et portsigar olevat libisenud G. Fr. Parroti taskust Põhja-Lätis asuvasse Burtnieki järve, kui ta seal koos oma poja Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrotiga uurimistööd tegi.
«Portsigari leidis G. Fr. Parroti lapselaps Wilhelmine Girgensohn (sündinud Parrot) alles aastaid hiljem järves ujudes. Portsigar oli seejärel Girgensohnide perekonna valduses, kuid käesoleva aasta 19. märtsil annetasid Parrotite järeltulijad Lars ja Björn Girgensoht portsigari Tartu ülikoolile,» lisas Lõbu.
Sama annetusega jõudis TÜ ajaloo muuseumisse ka J. J. Fr. Parroti sõrmus, mis paikneb ülikooli varakambris. Teadaolevalt oli J. J. Fr. Parrot koos oma teejuhtidega esimene inimene kuulsa Ararati mäe tipus ning mainitud sõrmuse keskmes on just sellelt mäelt toodud laavatükk ning külgedel kaks türkiisi.
TÜ ajaloo muuseumi fuajees paiknev uue eseme vitriin «Tulnukas» annab võimaluse tutvustada ka neid muuseumisse jõudvaid esemeid, mis ei pruugi kohe leida oma kohta näitusesaalis. Eksponaate vahetatakse vitriinis neli korda aastas.
Lisa kommentaar