Professor Mai Rosenberg.
FOTO: Andres Tennus

Inauguratsiooniloeng salapärastest neerudest

Inauguratsioon

9. oktoobril kell 16.15 peab TÜ nefroloogia professor Mai Rosenberg ülikooli aulas inauguratsiooniloengu «Salapärased neerud tervetel ja haigetel».

Nefroloogia aktuaalseim küsimus tänapäeval on kroonilise neeruhaiguse varajane avastamine ja edasise progresseerumise ennetus. Krooniline neeruhaigus areneb ilma oluliste kliiniliste tunnusteta paljudel inimestel, kellel on kõrge vererõhk, suhkurtõbi või muu hilisemat neerukahjustust põhjustav haigus. Kui ajalooliselt on nefroloogide tegevusvaldkond piirdunud peamiselt kuseteede infektsioonide ja elanikkonna hulgas suhteliselt harva esinevate haiguste raviga, nagu näiteks glomerulonefriidid ning neeruasendusraviga, siis tänapäeval on haigestumus muutunud.

Kõrge vererõhk ja suhkurtõbi on elanikkonna hulgas sage ja seoses urbaniseerumisega prognoositakse plahvatuslikku globaalset suhkrutõve levikut ning sellega kaasnevate tüsistuste sagenemist, mis on toonud kaasa vajaduse kaasata endokrinoloogide kõrval haigete uurimisse mitmeid teisi erialaspetsialiste, sealhulgas nefrolooge.

Kuigi viimastel dekaadidel on arusaamad kroonilise neeruhaiguse patogeneesimehhanismidest paranenud ja kasutusele on võetud mitmeid uusi ravimeid, ei ole selle haiguse ravi veel piisav, et hoida ära sellist neerukahjustust, kus on vajalik rakendada neeruasendusravi – dialüüsi või neerutransplantatsiooni.

Inauguratsiooniloenguga esinev professor Mai Rosenberg lõpetas 1984. aastal Tartu riikliku ülikooli arstiteaduskonna ravi erialal ja 1985. aastal samal erialal internatuuri. Pärast doktoriõpinguid Tartu ülikoolis ja osaliselt Harvardi ülikoolis, kaitses ta 1998. aastal Tartu ülikoolis meditsiinidoktori väitekirja, mille teema oli kroonilise neeruhaiguse progresseerumine.

Mai Rosenberg on töötanud pärast internatuuri Jõgeva rajoonihaiglas Põltsamaal, Tartu kliinilise haigla sisekliinikus alates 1989. aastast ja alates 2000. aastast TÜ kliinikumi sisekliinikus. Ta on töötanud alates 1989. aastast Tartu ülikoolis arstiteaduskonna sisekliinikus assistendi, teaduri, vanemteaduri ja dotsendina.

Tänavu valiti Mai Rosenberg TÜ arstiteaduskonna nefroloogia professoriks. Tema teadustöö peamised uurimisvaldkonnad on seotud ägeda neerukahjustuse ja kroonilise neeruhaiguse epidemioloogiaga, kroonilise neeruhaiguse, sealhulgas neerutransplantaadi progresseerumisega seoses olevate patogeneesimehhanismide uurimisega, ning mineraalide ainevahetuse ja kehakoostise omavaheliste seoste analüüsimisega.

Jaga artiklit