Puulõige kabukiteatri näitlejast Ichikawa Udanji I-st. Autor jaapani kunstnik Hasegawa Sadanobu II (Konobu) (1848–1940).

Kunstimuuseum avab ukse eksootilisse Jaapanisse

Uudis

Novembri lõpus avas TÜ kunstimuuseum värvika Jaapani traditsioonilise puulõikegraafika näituse, et pimedat talveaega rõõmsamaks muuta.

Näitusega «Puusse lõigatud pildid. Jaapani traditsiooniline puulõikegraafika» jätkab muuseum eri graafikatehnikate tutvustamist. Seekord on fookuses värviline puulõige, mis on Jaapanis siiani kasutusel. Välja on pandud nii 18.–19. sajandist pärit ukiyo-e puulõiked ülikooli kunstimuuseumi kogust kui ka 20. sajandi Jaapani kunstnike tööde järgi tehtud puulõiked, mis saadeti näitusele Jaapanist Adachi instituudi kogudest.

Üks näituse kuraatoritest Ingrid Sahk ütles, et näitus toob külastajateni lisaks graafikalehtedele ka puulõiketehnika köögipoole.

«18. sajandil välja arenenud Jaapani värvilist puulõiget iseloomustab väga peen lõige, käsitsi trükkimine ning vesivärvide kasutamine. Kõik värvitoonid trükitakse eraldi lõigatud plaatidelt kokku ühele lehele imetlusväärse täpsuse ning osavusega,» rääkis Sahk. Seega on kunstniku, puulõikemeistri ja trükkali koostööl traditsioonilises puulõikes väga suur roll.

Adachi instituudi meistrid, kes säilitavad ja õpetavad põlvest põlve pärandatavaid käsitööoskusi, valmistavad puulõikeid nii Jaapani tänapäeva kunstnike tööde järgi kui ka ukiyo-e tehnika imetäpseid koopiaid. Kuna valgustundlikud vesivärvid, mida kasutatakse, aja jooksul pleegivad, siis on uuemad trükid hinnatud just kirgaste värvide poolest.

Nn ukiyo-e kunstistiil tõi Jaapani kunsti linnaelu pildikesed, kus staarideks kuulsad iludused, kurtisaanid ning kabukiteatri näitlejad. Pildikeelelt rafineeritud ukiyo-e puulõikeid võib pidada omamoodi Jaapani kultuuri saadikuiks Euroopas, sest alates Jaapani avanemisest 1854. aastal on just ukiyo-e puulõiked saanud jaapanipärase kunsti võrdkujuks, olnud inspiratsiooniallikaks impressionistidele ning ihaldusväärseks kollektsioneerimisartikliks.

Ülikooli kunstimuuseumi kogus on 14 ukiyo-e puulõiget, mille annetasid Raadi mõisnikud von Liphartid. Väikeses valikus on esindatud kõik olulisemad ukiyo-e teemad: kaunitarid, näitlejad ja maastikud, sealhulgas näited kuulsamatelt kunstnikelt nagu Hokusai ja Hiroshige.

Näitusega kaasnevad kunstikolmapäevad temaatiliste loengutega ning puulõike näidistrükkimise töötuba, mille kohta saab täpsemat infot kunstimuuseumi koduleheküljelt kunstimuuseum.ut.ee.

Näitus jääb avatuks kuni järgmise aasta 15. märtsini. Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Ingrid Sahk.

Merilyn Merisalu

UT peatoimetaja

Jaga artiklit