Volli Kalm – 60

Juubel

Geoloogia õppimist alustatakse mõttega, et unistus palju ja kaugele reisida saab ka tõeks.

Samas pole see tavaline reisimine. Kui geoloog näeb mäge, valdab teda möödapääsmatu kirg sinna otsa ronida. Mäetipus seismise tunnet on raske sõnadega kirjeldada – see on imeilus, võimas, ülev.

Tartu ülikooli mäetipu kõrgus Kesk-Pamiiris on 6258 meetrit, see on suursugune nagu Tartu ülikool ise – tähtsaim ja püsivaim Eesti tugisammas läbi aastasadade.  

Lisaks vägevale vaatele teab geoloog mäetipus seistes selgelt, kuidas mägi tekkis, millest see koosneb ning missugused protsessid seda kõrgemaks pressivad või madalamaks kulutavad. Tugev ja võimekas geoloog tunneb detailideni mäe kujunemist ning oskab ennustada ka selle tulevikku miljoneid aastaid ette.

Kui mäe kõrgus muutub vaid miljonite aastate jooksul, st geoloogilises ajaskaalas, siis Volli Kalmu ülesanne on tugevdada ja kõrgendada meie mäetippu reaalajas. Nii liustike uurimise kui ka vähese emotsioonide väljanäitamise tõttu on Vollit ajakirjanduse veergudel tituleeritud jäämeheks, ja eks kõrgeimad mäetipud ongi kaetud liustikega. Volli jagab jäämehe nimetust koos vormel 1 eksmaailmameistri Kimi Räikköneniga.

Volli Kalmu juhendatud esimene geoloogiatudengite kamp, kuhu kuulusin ka mina, sai juba 1982. aastal tunda sõjaväeteenistusest tagasi pöördunud merejalaväelase, kuid samas pühendunud geoloogi õpetust ja juhtimist. Volli loengutesse ei hilinetud ning eksamitel oli häbi nõrgalt esineda. Ka välipraktikad toimisid nagu kellavärk, sisaldades samas nii tõsist teadust kui ka lõbusat huumorit.

Ülikooli juhina on Volli lähenemine lihtne. Tartu ülikooli rektor tahab teada ja peab teadma, mis ülikoolis toimub ja mida plaanitakse – ning soovib kuulda seda ülikoolist endast, mitte nurga tagant. Ta soovib näha analüüsi sisaldavaid kokkuvõtteid, ideid ja arengudokumente ning püüab neid tavaliselt ka vaidlustada, kuid mitte selleks, et esitaja kaitsesse tõmbuks ja ideest loobuks, vaid selleks, et need üldpildiga sobituksid ning küsimustele leiduksid vastused. Ning seejärel otsustada, sest kindel otsus on parem kui jätkuv otsustamatus.

Loodan, et Vollil jätkub rektoriameti kõrvalt aega nii motosõitudeks, ehitustöödeks suvekodus kui ka liustike ja mägede uurimiseks.

Südamlikud õnnesoovid 10. veebruaril tähistatavaks juubeliks kõigi kolleegide poolt
Erik Puura

Jaga artiklit