Teadlased mõõdavad uudse masinaga ruumide sisekliimat

Uudis

TÜ töökeskkonnalaboris mõõdetakse Eestis nüüdsest kõige täpsemini ruumide sisekliimat. Mõõtmised võimaldavad hinnata soojuslikku mugavust nii kodus kui ka kontoris.

«Inimese soojuslik mugavustunne sõltub paljudest parameetritest, nagu õhutemperatuur ja selle liikumiskiirus ruumis, soojust kiirgavate või neelavate objektide olemasolu,» selgitas TÜ töökeskkonna kvaliteedijuht Siim Kinnas. Ta täpsustas, et inimesed soovivad ruumis viibides sageli eri tingimusi, üks soojemat, teine jahedamat. «Kõiki rahuldavate tingimuste määramiseks on abi sisekliima hindamisest.»

Kinnase sõnul on teaduslikud uuringud näidanud, et teatud sisekliima tingimuste kombinatsioonide juures tunneb valdav osa inimesi end mugavalt. Selliseid kombinatsioone iseloomustatakse PMV ning PPD indeksitega, mida aitab hinnata masin. Kinnase sõnul saab PMV ja PPD indekseid simuleerida nii planeeritavate majade jaoks kui ka mõõta juba valmis majades. Näiteks alles planeeritavate majade juures lubab arvutil koostatud hoonemudel mängida läbi hoone piiretest, tehnosüsteemide tööst, väliskliimast ja hoone kasutusest tulenevad olukorrad ning hinnata projekteeritava lahenduse mõistlikkust. «Projekteerimise jaoks on tüüpiline luua arvutis eri variandid ja neid omavahel võrrelda. Efekt on alati seda suurem, mida varasemas faasis lahendusi kaalutakse.»

Soojusliku mugavuse ning muude parameetrite mõõtmisega tegeleb TÜ töökeskkonnalabor, mille masinapark ning kogemused võimaldavad mõõta nii PMV kui ka PPD indekseid, aga ka müra, valgustatust, ventilatsiooni efektiivsust jne, andes nii tervikpildi hoone tervisest ning selle asunikke mõjutavatest faktoritest.

Jaga artiklit