Tudengite nimekaart.

Tudengid panid Eesti populaarseimad nimed kaardile

Uudis

Tartu ülikooli tudengid lõid Eesti elanikkonna sagedasemate nimede jaotuse interaktiivse kaardi. Kõige populaarsemad meeste nimed üle Eesti on Andres, Rein ja Jaan ning naiste seas on menukaimad Sirje, Tiina ja Anne.

Tänapäeval on andmete analüüs ja visualiseerimine muutumas järjest tähtsamaks. «Andmekaeve kursuse projekti raames genereerisid tudengid Kaspar Märtens ja Tanel Pärnamaa idee visualiseerida sagedased nimed kohalike omavalitsuste kaupa. Kursuse raames tegid tudengid vajaliku rakenduse ja automatiseerisid nimede paigutamise. Rakenduses näitab nime suurus selle esinemiste sagedust,» rääkis TÜ bioinformaatika professor Jaak Vilo.

Idee teostamiseks väljastas rahvastikuregistri pidaja AS Andmevara iga KOV-i sagedasemate nimede loendi. «Esitatud andmetes olid kõik vanuserühmad koos ning jälgiti andmekaitse põhinõuet, et ükski nimi ei jääks liiga haruldaseks,» kinnitas Vilo.

Andmete visualiseerimisega tegelevad nii informaatikud, statistikud kui ka matemaatikud. «Selles projektis katsetasid tudengid erinevaid heuristikaid, kuidas geograafiliste koordinaatidega kaardil nimed üksteise peale ei satuks. Näiteks saab kasutada tõmbavate-tõukavate vedrude süsteemi analoogi,» ütles Vilo ja lisas, et tulemuseks ongi tänase Eesti elanikkonna sagedasemate nimede jaotuse interaktiivne kaart, mis sobib hästi ilmestama Eesti vabariigi 95. sünnipäeva.

Tudengite koostatud Eesti populaarseimate nimede levikukaarti näeb aadressil http://stat24.ee/nimed/.

Jaga artiklit