TÜ on ülikoolide pingereas esiviisikus

Uudis

Maailma üks suurim ülikoolide pingerea koostaja QS World University Rankings avaldas detsembri keskpaigas andmed, mille järgi on Tartu ülikool tärkava Euroopa ja Kesk-Aasia regiooni ülikoolide seas ülikõrgel 5. positsioonil.

«Nii kõrge koht on suur tunnustus Tartu ülikoolile tervikuna, see on kinnitus siin tehtava teadustöö ja õppe kõrgest tasemest. On hea meel tõdeda, et oleme kiiresti arenevate ülikoolide ja kõrgharidusmaastikuga riikide seas väga hinnatud,» rõõmustas Tartu ülikooli rahvusvahelise koostöö juht Reesi Lepa. 

QS reastas tärkava Euroopa ja Kesk-Aasia regiooni 100 parimat ülikooli esmakordselt. Värskes ülikoolide edetabelis on esikohal M. V. Lomonossovi nimeline Moskva riiklik ülikool. Teist ja kolmandat positsiooni jagavad Karli ülikool Prahas ja Novosibirski riiklik ülikool. Neljandat kohta hoiab Varssavi ülikool ning 5.–6. positsioonil on Tartu ülikool ja Tšehhi tehnikaülikool Prahas.

QS-i uuringute juhi Ben Sowteri sõnul on tärkava Euroopa ja Kesk-Aasia ülikoolid lisamas sügavust kogu maailma kõrgharidusmaastikku. «Nad ei konkureeri enam ainult rahvuslikul tasandil, vaid juhivad globaalselt innovatsiooni ja turustavad oma tugevusi nagu ei kunagi varem, muutudes sellega noorte seas aina atraktiivsemaks.»

Edetabeli koostamiseks analüüsiti 368 ülikooli 30 riigist, millest 18 riigi kõrgkoolid jõudsid pingeritta. Baltimaadest pääses edetabelisse neli Leedu, kolm Läti ja kaks Eesti ülikooli. Eesti ülikoolidest on edetabelis esindatud ka Tallinna tehnikaülikool, mis on 26. positsioonil.

Edetabeli koostamisel arvestab QS akadeemiliste juhtfiguuride ja kõrgkoolijuhtide küsitlust, üliõpilaste ja õppejõudude suhtarvu, ülikooli kui tööandjat, teaduspublikatsioonide mõjukust ning välisõppejõudude ja -tudengite osakaalu.

Tänavu septembris avalikustas QS kogu maailma ülikoolide värske pingerea, kus Tartu ülikool oli rekordkõrgel, 379. positsioonil.

Jaga artiklit