Festival kutsub vestlusele

Uudis

Domus Dorpatensise akadeemia korraldab 19.–24. maini kestva mõtlemisfestivali, mis koosneb mitmesugustest üritustest.

Projekti meeskond püüab inspireerida osalejaid diskussioonide, loengute, mõttemängude ja põnevate tegevuste kaudu küsima veel küsimata küsimusi ning leidma neile ootamatuid vastuseid. Kõik see toimub elava vestluse käigus.

Peakorraldaja Martin Noorkõiv rääkis, et Tartu on Eesti vaimupealinn, heade mõtete ja ülikoolilinn, kuid mõtlemisfestivalile sarnast pole siin varem korraldatud. Tudengipäevad on pigem meelelahutuslikud, kirjandus-, kino- ja teatrifestivalid panevad fookuse oma žanrile.

«Mõtlemisfestivali on vaja selleks, et oleks üks nädal, mille jooksul pööraksime oma tähelepanu nimelt Tartule kui mõtlemispealinnale, kus õpivad, töötavad ja elavad koos tippteadlastest õppejõud, kultuuriinimesed, füüsikud ja tulevased arstid,» ütles ta.

Festivali põhiprogrammi moodustavad peamiselt Domus Dorpatensise akadeemia korraldatud arutelud Tartu kohvikutes. Need sarnanevad formaadilt ja sisult üritustele, mida sama meeskond korraldab aasta ringi (näiteks ööloengute sari toimub öötundidel). Mõtlemisfestivali ajal leiab aset ka mõttemängude mitmevõistlus, kus nädala jooksul saab osa võtta kõikvõimalikest mõtlemisvõimet nõudvatest mängudest (sealhulgas lauamängudest, malest, kabest, sudokust, arvutimängudest), kõigi mängude arvestuses peetakse ühte suurt punktitabelit.

Mõtlemisfestivaliga samal ajal toimub ka Indiefest. Domus Dorpatensise akadeemia on Indiefesti üks korralduspartner ning festivalide programmid on omavahel seotud, nii saab pingsa mõtlemise vahel vaadata filme või kuulata muusikat.

Mõtlemisfestivali viimasel päeval, 24. mail katsetatakse ürituse korraldamist täiesti uuel moel. «Seal ei ole ühtegi kõnet, Eesti arvamusliidrite ja publiku vahel toimuvad tegelikud elavad vestlused,» ütles Noorkõiv.

Arutelu on jagatud nelja ossa, iga osa alguses peavad kaks Eesti ja maailma arvamusliidrit omavahel vestluse publiku etteantud teemal. Vesteldakse täiesti vabalt, koosoleku juhita, alustades küll teemast, mille publik on varem ette andnud, kuid jõutakse täpselt sinna, kuhu vestlus viib.
Täpselt pole määratletud, millest rääkima hakatakse ja kuhu jõutakse. Praeguse seisuga on teada, et vestlejateks on Jenik Radon (USA), Marju Lauristin, Mihhail Lotman, Jüri Aarma ning Anzori Barkalaja.

Kõik põhiprogrammi üritused toimuvad Tartu lokaalides, mis muutuvad festivali ajal mõtlemiskohvikuteks. Festivalile saab registreeruda siin: http://ddakadeemia.ee/fest/motlemiskonverents/.

Jaga artiklit