Diplomid. Foto on illustratiivne.
FOTO: Andres Tennus

Lõpetajaid ootavad üllatused

Uudis

Traditsioonilised aktused koos kõnede ja käesurumisega jäävad tänavu arusaadavatel põhjustel ära. Koroonaviiruse jätkuva leviku tõttu peab ülikoolipere tähtsa päeva tähistamisele lähenema loovalt.

„Tänavune lõpetamine on nii valdkonna kui ka lõpetajate jaoks kõike muud kui tavapärane,“ kommenteeris meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist Virge Ratasepp. „Vaid mõne kuu eest teadsime, et korraldame lõpetajatele traditsioonilise aulaaktuse, kus näiteks arstid saavad kuus aastat kestnud ülikooliõpingute järel kätte oma ülikooliaja esimese lõpudiplomi.“ Nüüd aga tuleb leppida tõsiasjaga, et käesurumise saatel diplomit kätte anda ei saa.

See ei tähenda aga, et aktused jääksid ära. Meditsiinivaldkonnas nagu teisteski valdkondades kolivad lõputseremooniad veebi. Internetiaktuseid korraldatakse eri instituutides mõneti erinevalt. Ega kõigest, mis toimuma hakkab, veel ei räägitagi – nii instituutidel endil kui ka kogu ülikoolil on plaanis lõpetajaid mitmel moel üllatada.

Kuid lõpuaktus nõuab siiski teatud vorminõuete järgimist ja nõnda on teada, et veebi teel kõlavad harjumuspärased lõpetajatele mõeldud tervitused. „Aktusel on oodata tavapäraseid kõnesid ning kõik lõpetajad saavad siiski tunda ootusärevust oma nime kõlamist oodates,“ kommenteeris humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna arendus- ja kommunikatsioonijuht Eva-Kaia Vabamäe. Et aktustel kõlavad pidulikud sõnavõtud, kinnitasid ka teiste valdkondade kõneisikud. Näiteks loodus- ja täppisteaduste valdkonna aktustel saavad sõna nii rektor, dekaan kui ka kaasüliõpilased eri õppeastmetelt. Samuti tulevad nagu ikka muusikalised tervitused.

Teisiti toimitakse Viljandi kultuuriakadeemias (VKA), kus igale lõpetajale korraldatakse „peaaegu et personaalne aktus“, nagu ütles VKA kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist Aet Seil. Lõpetajatel tuleb nimelt aktusele registreeruda ja astuda kokkulepitud ajal üksinda VKA musta saali. „Ruum on üles ehitatud labürindina, kus lõpetaja liikumist juhatab tundmatu hääl,“ kirjeldas Seil. Rännaku käigus saab lõpetaja lühikese videoaktuse ja oma diplomi, pärast mida on tal võimalik fotoseina ääres pilti teha. Labürindi läbimisele kulub alla kümne minuti. Lõpetajatele ja nende lähedastele jagatakse isemoodi aktusest ka videomälestust.

Aktusele peab teistest loomingulisemalt lähenema ka meditsiinivaldkonnas, sest sealse tseremoonia üks osa on arsti- või proviisorivande andmine. „Kuna enam kui 170-l arsti- ja hambaarstiteaduse üliõpilasel ning rohkem kui 60-l proviisoriõppe lõpetajal ei ole 2+2-reeglit silmas pidades võimalik ühes ruumis vannet lugeda, tehakse seda tänavu esimest korda veebi vahendusel. Uue põlvkonna arstide ja proviisorite vannet saavad kõik kuulata juba videoaktusel,“ ütles Virge Ratasepp.

Kuigi olukord on tavapäratu ega võimalda tähistada lõpetamist suuremas ringis, soovitavad ülikooli kõneisikud, et selle päeva võiks enda jaoks eriliseks teha koos perega aega veetes. Ka lõpuaktusi saab UTTV vahendusel jälgida kogu perega ühiselt.

Aktuste ajakava ja teave lõpudiplomite kätteandmise kohta on ülikooli kodulehel.

Jaga artiklit