Pixabay.com

Andmebaasidele saab veel ligi

Aktuaalne

„Olen koroonavangis ... Kuidas ennast andmebaasis autentida?“ „Püüan paaniliselt kontot luua, palun aidake!“ „Digiteeritud raamat Moodle’isse, kas tohib?“ „Kuidas saan kätte vana ajalehe artikli?“ „Kuidas kasutada krediidiinfo andmebaasi?“ „Ma ei leia oma teema kohta sobivaid artikleid, kas peaksin uue teema valima?“

Need küsimused on vaid murdosa nendest, millega raamatukogu erialainfo osakonna referendid igapäevatöös kokku puutuvad.

Eriolukord tabas üliõpilasi ja õppejõude „kõige kibedamal heinaajal“ ehk lõputööde kirjutamise haripunktis. Ka teadlaste tavapärane töörütm sai tugevalt häiritud. Raamatukogu reageeris nii kiiresti, kui sai, ja leidis võimaluse raamatuid jätkuvalt välja laenutada. Katkematult olid ja on kättesaadavad TÜ-le ostetud elektroonilised ressursid.

Raamatukogu kaudu on TÜ võrgus ligipääs pea sajale litsentsiandmebaasile, mis sisaldavad teadusartikleid ja e-raamatuid – need on ostetud õppejõudude ja teadlaste soovitusel. Nimekirja lisandub pidevalt ka avatud juurdepääsuga andmebaase, mis on kättesaadavad kõigile.

Saab tasuta ligi

Kohe, kui pandeemia välja kuulutati, hakkasid juhtivad teaduskirjastused nagu Elsevier, Cambridge University Press, Taylor & Francis, Springer, De Gruyter ja teised andma oma andmebaasidele ajutiselt vabamat ligipääsu. Mitmed kirjastused on avanud tavapärasest rohkem ressursse juuni lõpuni, Future Medicine ja SIAM Epidemiology Collection isegi kuni aasta lõpuni. Praegu on hea võimalus lugeda artikleid ja e-raamatuid, mille hankimine muidu ülikooli eelarve piiridesse ei mahu.

Selleks et kasutada andmebaase ja e-väljaandeid väljaspool ülikooli võrku, tasub luua oma koduarvuti abil võrguga VPN-ühendus või siseneda sellesse Ezproxy lingi kaudu, mille leiab raamatukogu kodulehelt andmebaasi nime juurest. VPN-ühenduse loomise eelis on, et see võimaldab TÜ võrgus vabalt ringi liikuda ja annab juurdepääsu kõigele, mis on ülikoolile avatud.

Allikas: TÜ raamatukogu

Andmebaasid ei tööta siiski alati tõrgeteta ja teinekord võib infot otsides hätta jääda. Sestap on iga õppejõu ja üliõpilase jaoks raamatukogus olemas vastava instituudi kontaktisik – erialareferent. Tema poole võib pöörduda info leidmist või juurdepääsu puudutavate muredega. Ka eriolukorra ajal on referendid kasutajatele igati toeks olnud. Kui referentidele probleemidest kohe märku antakse, on võimalik murele kiiresti lahendus leida.

Vajati abi

Eriolukorras, kus raamatukogu lugemissaalid olid suletud ja paljud lugejad töötasid kodukontoris, küsiti erialareferentidelt tavalisest rohkem elektroonilise juurdepääsu kohta. Varasemaga võrreldes suurenes andmebaaside kasutamine raamatukogu kodulehe kaudu 40%.

Vajati rohkem abi ka kvaliteetsete päringute koostamisel ja õigete otsingusõnade leidmisel, et huvipakkuvad artiklid üles leida. Otsingu täpne sõnastamine ja päringu koostamise reeglite tundmine võimaldab saada asjakohaseid tulemusi. Seega ei tasu kunagi heituda, kui kohe sobivaid artikleid ei leia.

Raamatukogu kodulehel on olemas koolitusmaterjalid ja andmebaaside kasutamise juhendid, mis aitavad süstemaatiliselt infot otsida. Näiteks on seal kirjeldatud, kuidas otsingusõnu leida ja kombineerida, kuidas otsingutulemusi täpsustada ja kuhu neid talletada, mil moel leitud allikate kvaliteeti hinnata ja viiteid hallata. Juhendeid täiendatakse pidevalt. Osa abimaterjalist on kättesaadavad ka videotena ja üliõpilased on andnud tagasisidet, et neid võiks olla veelgi rohkem.

Veel pakub raamatukogu võimalust omandada teadmisi veebikursustel. Kevadsemestril toimus doktorantidele mõeldud e-kursus „Sissejuhatus erialainfootsingusse“, sügisel on kõik teised üliõpilased oodatud osalema veebikursusel „Infopädevuse alused“.

Kursustel on peetud eriti kasulikuks viidete haldamise teemat. Paljud lisavad oma töödesse viiteid käsitsi, sest tundub liiga vaevanõudev iseseisvalt uurida, millised on viidete haldamise vahendid ja kuidas neid kasutada.

Kuna kursuse jooksul leitud kirjed tuleb salvestada viidete haldurisse, kinnistub see oskus tasapisi. Üha enam meeldib õppijatele kasutada Zoterot, sest selle abil on võimalik ühe klõpsuga lisada töösse kasutatud kirjanduse nimekiri.

Erialainfo osakond jätkab koolitustega, et teha info leidmine ja omandamine veelgi lihtsamaks kõigile, hoolimata parajasti valitsevast olukorrast. 

Lilian Neerut

TÜ raamatukogu erialainfotalituse juhataja

Elo Tõnisoo

TÜ raamatukogu referent

Vilve Seiler

TÜ raamatukogu referent, infopädevuse koordinaator

Jaga artiklit