TÜ haridusteaduse ning ärinduse ja juhtimise erialad on tõusnud maailma tippu

Uudis

Sel aastal on rahvusvahelise konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds (QS) erialade edetabelisse esimest korda jõudnud kaks Tartu Ülikooli eriala: haridusteadus, mis paikneb vahemikus 251–300, ning ärindus ja juhtimine, mis jagab kohti 401–450.

Veebruari lõpus avalikustatud maailma ülikoolide erialade pingereas «QS World University Rankings by Subject» on 16 TÜ eriala. Kõrgeimal kohal (vahemikus 101–150) on politoloogia ja rahvusvahelised uuringud, järgnevad keeleteadus, filosoofia, geograafia ning põllumajandus ja metsandus, mis kõik paiknevad vahemikus 151–200.

Haridusteaduste instituudi juhataja Äli Leijen rõõmustas, et uudis sai teatavaks just nüüd, mil tähistatakse Pedagogicumi kümnendat aastapäeva.

«Kahtlemata lisab see tunnustus kindlust meie praegustele ja tulevastele doktorantidele – haridusteadused on Tartu Ülikoolis arenev teadussuund ning siin on head väljavaated teha karjääri rahvusvahelises keskkonnas,» rääkis Leijen.

Leijeni sõnul teevad TÜ haridusteadlased väga palju rahvusvahelist koostööd, osaledes arvukates teadus- ja arendusprojektides, millest on sündinud ka sageli tsiteeritud kõrgetasemelised teadusartiklid. Samuti räägivad Tartu haridusteadlased aktiivselt kaasa rahvusvahelistes teadusringkondades ja on juhtpositsioonidel nii erialaorganisatsioonides kui ka teadusajakirjade toimetustes.

«Ilmselt on ka need tegevusalad põhjus, miks meie rahvusvaheline väljapaistvus on suurenenud,» märkis Leijen.

Majandusteaduskonna juhataja Kadri Ukrainski ütles, et ärinduse ja juhtimise eriala jõudmine sellesse edetabelisse on väga tore üllatus, sest sellega tegeleb süvitsi vaid üks-kaks õppetooli.

«See on teaduskonna jaoks tervikuna samuti väga oluline uudis. Oleme alati oma teaduskonna strateegiliseks eeliseks pidanud integreeritud majandusharidust ja loodame Delta majaga seoses seda strateegilist plaani ka edaspidi ellu viia koostöös arvutiteadlaste, matemaatikute ja statistikutega,» kommenteeris Ukrainski.

Ta lisas, et kunagi võiks TÜ pääseda ka rahanduse ja arvestuse, ökonoomika ja ökonomeetria kategooriate paremikku ning mujalegi, sest hoitakse ja arendatakse pädevust mitmes QS-i hinnatavas valdkonnas.

Peale politoloogia ja rahvusvaheliste uuringute, mis on tõusnud TÜ erialadest kõige kõrgematele kohtadele, on oma mullust edetabelikohta parandanud ka bioloogia (2018. aastal 301–350, nüüd 251–300).

Edetabelis on Tartu Ülikooli erialadest ka põllumajandus ja metsandus, geograafia, kommunikatsioon ja meediauuringud, keeleteadus ning filosoofia (vahemikus 151–200), õigusteadus, nüüdiskeeled ning inglise keel ja kirjandus (251–300), arvutiteadus ja meditsiin (351–400), keemia (451–500) ning füüsika ja astronoomia (551–600).

Maailma üht tuntumat ülikoolide edetabelit «QS World University Rankings» koostav QS on alates 2011. aastast seadnud ülikoole pingeritta ka üksikute erialade kaupa kokku 48 alal. Neil erialadel reastatavate ülikoolide arv kõigub erialati 50-st (nt stomatoloogia, raamatukogundus ja veterinaaria) kuni 600-ni (nt keemia, füüsika ja arvutiteadus).

Pingeridade koostamisel võtab QS arvesse ülikooli mainet eriala teadlaste ja tööandjate seas ning andmebaasist Scopus pärit bibliomeetrilisi näitajaid. Näitajate osakaalud varieeruvad erialade kaupa – mõnel erialal, näiteks kunstis ja disainis, arvestatakse vaid maineuuringu tulemusi, suurema publitseerimismahuga reaalaladel on aga kaalukama mõjuga bibliomeetria.

Jaga artiklit