Loeng Pompei väljakaevamistest

Uudis

12. detsembril kell 16.15 peab Helsingi ülikooli klassikalise arheoloogia õppejõud, arheoloog Eeva-Maria Viitanen TÜ kunstimuuseumis ingliskeelse loengu aastatel 2002 – 2012 tehtud Soome uurimistöödest Pompeis Marcus Lucretiuse maja kvartalis. Loeng on osa näituse «Muusade tempel» programmist. Järgmisel päeval räägib ta klassikalise filoloogia osakonnas klassikalisest arheoloogiast.

Peamiselt Helsingi ülikooli arheoloogidest ja kunstiajaloolastest koosnev uurimisrühm EPUH (Expeditio Pompeiana Universitatis Helsingiensis) uuris üheteistkümne aasta vältel üht Pompei luksuslikumat hoonet, Marcus Lucretiuse eramut Via Stabiana ääres. Eesmärk oli täpsustada 1860. aastatel toimunud esimeste väljakaevamiste andmeid tänapäevaste teadmiste valguses ning vaadelda üht hoonet elamukvartali kontekstis. Peale paljude arheoloogilistele leidude on projekt pakkunud uut infot sotsiaalse kommunikatsiooni kohta linnas, näiteks naabrus- ja kaubandussuhete, öise ja päevase tänavaelu, sotsiaalsete võrgustike ja muu sellise kohta.

Viitanen on Tartus TÜ klassikalise filoloogia osakonna ja kunstimuuseumi kutsel 11.–13. detsembril. Tema uurimisvaldkonnaks projektis oli hoonete arheoloogia. Ta õpetab Helsingi ülikoolis Lõuna-Euroopa esiajaloo ja klassikalise arheoloogia aluste kursust ning on olnud pidevalt juhendajaks klassikalise arheoloogia üliõpilastele väljakaevamistel Pompeis.

Jaga artiklit