Uus labor uurib aju käitumist

Uudis

TÜ uus arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse labor pakub arvutiteadlastele ja üliõpilastele tipptasemel riistvara erinevate arvutigraafika ja neuroteadusega seonduvate uurimisprojektide teostamiseks.

Näiteks luuakse laboris tegelikkusest võimalikult erinevaid keskkondi, et uurida, kuidas käitub inimaju tavapärasest erinevas olukorras.

Laboris on olemas mitmed kaubanduses saadaolevad tipptasemel virtuaalreaalsuse prillid ja lisaseadmed, mida saab kasutada inimaju töömehhanismide uurimiseks nii kohapeal kui ka inimeste kodudes. Olemas on näiteks ka Oculus Rifti uued virtuaalreaalsusprillid.

Samuti saab katsetada HTC Vive virtuaalreaalsusprille. Nende eripära on võimalus jalutada ringi oluliselt suuremal alal ning suhelda keskkonnaga läbi eriomaste kontrollerpultide. «See annab võimaluse suhestuda virtuaalse maailmaga nii loomulikult, kui see praegu üldse võimalik on,» ütles labori üks eesvedajatest Madis Vasser. Seda kõike veavad võimsad arvutid, mis lubavad teha laboris ka suuremat arvutusvõimsust vajavaid arvutigraafika projekte.

Vasser ütles, et praegu on virtuaalreaalsuse veduriks valdavalt meelelahutus. «See tehnoloogia võimaldab luua aga kõikmõeldavaid virtuaalseid stsenaariume. Seega uurime meie ühest küljest teoreetilisi teadusprobleeme ning teisalt ka juba võimalikke praktilisi lahendusi.»

TÜ arvutigraafika spetsialist Raimond-Hendrik Tunnel avaldas lootust, et tulevikus teevad üliõpilased labori juures lõputöid, mis uurivad, millised seosed on virtuaalreaalsuses kogemuse saamiseks head ja millised mitte.

Laboris tehtava teadustöö üks väljundeid on luua tegelikkusest võimalikult erinevaid keskkondi ning uurida, kuidas käitub inimaju näiteks olukordades, kus gravitatsioon toimib uudsel viisil, püsivad objektid muutuvad ebapüsivateks jms. «Sel moel kogume uusi teadmisi ka aju igapäevase toimimise kohta ning vastame ehk küsimustele, kuidas võiksid teatud häirega ajud teisiti töötada,» seletas Vasser.

Peale laboris toimuvate katsete proovivad teadlased tulevikus rakendada ka crowdsource’i meetodeid, et huvilised, kel on sarnane tehnoloogia olemas, saaksid oma kodudes katsetes kaasa lüüa.

Labor avati TÜ arvutiteaduse instituudis Paabeli õppehoones.

Jaga artiklit