TÜ noorte materjaliteadlaste, Spaceprot Technologies, töörühm.
FOTO: Maido Parv

TÜ materjaliteadlased leidsid viisi, kuidas kaitsta satelliite

Uudis

Tartu ülikooli noored materjaliteadlased võitsid Garage48 SpaceTech 2016 arendusnädalavahetuse ideega, mis seisneb satelliitide kaitsmises hävitava toime eest kosmoses.

Esimest korda toimunud kosmosealasel tarkvara- ja riistvaraliste arendusnädalavahetuse võitjaks tunnistati TÜ noorte materjaliteadlaste loodud Spaceprot Technologies töörühm, kes pakub uudseid võimalusi seadmete ning materjalide kaitseks oksüdeerumise ja erosiooni eest.

Töörühma juht, TÜ kiletehnoloogia labori insener Maido Merisalu ütles, et võidu tõi idee kaitsta kalleid satelliite kosmose hävitava ehk korrodeeriva toime eest nanotehnoloogia abil, mida arendatakse kiletehnoloogia laboris. Kaitsekihi keemiline koostis ja paksus on väga täpselt kohandatavad, mis võimaldab leida sobiva lahenduse erinevate materjalide ja keskkondade jaoks.

Merisalu kirjeldas, et näiteks NASA plaanib järgmisel 50 aastal arendada ja rakendada nanotehnoloogiat just kosmoserakenduste parandamiseks.

«Meie idee katsetused kosmoses on üsna tõepärased, kuna senised uuringud on näidanud, et TÜ materjaliteadlaste väljatöötatud katted on ülimalt vastupidavad nii korrosioonile kui ka mehaanilistele kahjustustele. Seetõttu toimuvad juba läbirääkimised erinevate osapooltega, et kosmoses teste teha,» rääkis Merisalu.

Jaga artiklit

Märksõnad

materjaliteadus