Rein Taagepera
FOTO: Andres Tennus

Taagepera sai kõrgeima auhinna

Uudis

Rein Taagepera sai kõrgeima preemia, mis võrdleva poliitika valdkonnas välja antakse.

Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi emeriitprofessor Rein Taagepera sai rahvusvahelise politoloogia assotsiatsiooni (IPSA) maineka Karl Deutschi auhinna. Preemiaga tunnustatakse silmapaistvaid teadlasi, kes on tegelenud erinevaid distsipliine hõlmavate teadusuuringutega, mille poolest oli tuntud ka Karl Deutsch (1912–1992), keda peetakse üheks 20. sajandi juhtivaks politoloogiks ja sotsiaalteadlaseks.

IPSA komisjon valib auhinna saaja tehtud soovituste põhjal ja selle väljaandmist toetab Karl Deutschi fond.

Rein Taagepera ütles, et auhind tuleb talle rõõmsa üllatusena. «Minu füüsikast kaasa toodud meetod tekitab küllaltki suurt vastuseisu, või hullematki – ükskõiksust,» lausus Taagepera.

Taagepera rääkis, et tal on õnnestunud avastada mõningaid inimtegevuse loodusseadusi ja selles osas on tema töö läbimurdeline, sest aitab politoloogiat teaduslikumaks teha.

«Minu jaoks tähendab Karl Deutschi auhind eeskätt seda, et saan tugevamat häält teha, et edutada loogiliste mudelite arendamist ja vaos hoida statistilise analüüsi liturgiat, mis politoloogias vohab,» ütles Taagepera.

Rein Taagepera huvitub kvantitatiivsete ennustuslike mudelite loomisest sotsiaalteadustes. Tema viimased raamatud keskenduvad parteide arvu ja suuruse ennustamisele valimissüsteemide alusel ja loogiliste mudelite loomisele üldisemalt. Professor Taagepera on loonud ja testinud mudeleid võidurelvastumise, maailma rahvastiku kasvu ja ajalooliste impeeriumite kasvu kohta.

Ta on kirjutanud raamatuid Baltimaade ajaloost ja soome-ugri rahvaste vabariikidest Vene Föderatsioonis. Tema praegune uurimistöö puudutab osiste suuruse mõju sotsiaalsetele nähtustele, samuti on ta lõpetamas loogiliste mudelite loomise õpikut algajale.

2008. aastal pälvis Rein Taagepera Uppsala ülikooli Skytte sihtasutuse Skytte medali demokraatlike valimissüsteemide uurimise eest.

Jaga artiklit

Märksõnad

Rein Taagepera