Roland Väli rääkis oma videoloengus sellest, kuidas päikest ja tuult kotti püüda.
FOTO: kaader videost

Doktorantide videovõistlus

Uudis

Maikuus kuulutas teaduste akadeemia välja järjekordse doktorantidele mõeldud kolme minuti loengu videokonkursi.

Võistluse eesmärk on suurendada praeguste noorteadlaste valmisolekut ja motivatsiooni teadust populariseerida. Selleks püütakse üles leida noored teadlased, kes suudavad võimalikult laiale sihtrühmale oma doktoritöö teema kolme minuti jooksul haaravalt selgeks teha.

Selle juures tulevad kasuks hästi läbi mõeldud režii, köitev lähenemine oma uurimisprobleemile, mitteasjatundjale arusaadav käsitlus, veenev esitus ja teemakohased katteplaanid, mis võivad sisaldada ka jooniseid, animatsiooni vm.

Eelmise aasta üks võitjatest, TÜ füüsikalise keemia õppetooli laborant Ronald Väli meenutas, et video kokkupanek õpetas oma teemat enda jaoks palju rohkem lahti mõtestama ja teistele lihtsamini seletama.

«See projekt õpetas, kui oluline on meeskonnatöö ja meediainimeste kaasamine. Tuleb kasuks, kui tiimis on keegi, kes pole esitletava teemaga otseselt seotud ning on hea nn kunstisilmaga. Mulle olid teksti sõnastamisel ja video valmimisel suureks abiks mu tüdruksõber ja vend,» rääkis Väli.

Väli soovitas kindlasti teksti valju selge häälega läbi harjutada, sest siis on kuulda, millised kohad ei ole suupärased ja kuidas jutt tegelikult välja kukub. Lisaks vähendab see ohtu kaamera ees või ka hiljem näiteks erialakonverentsidel esinedes n-ö kinni joosta.

Konkursil osalemiseks tuleb kõigepealt läbida ülikoolisisene võistlusvoor, kuhu korraldajad ootavad eestikeelset kuni 180 sekundi pikkust lühikest videot, milles doktorant tutvustab oma uurimistööd või mõnda osa sellest. Tartu ülikooli sisekonkursile võetakse vastu ka inglise keeles salvestatud videod, kuid neil peavad olema eestikeelsed subtiitrid.

Augustis toimub osalejatele kaheosaline koolitus, millest esimene keskendub video valmistamisele kogenud operaatori juhendamisel ja teine avalikule esinemisele lavakunstikooli õppejõu käe all.

TÜ-sisese konkursi ja videolugude esitamise tähtaeg on 10. september. Osalemiseks tuleb selleks ajaks aadressile novaator [at] ut.ee saata kiri teemal «Kolme minuti loeng» koos lingiga oma lühiloengule. Võitjad, kes saavad preemiaks ka rahalised auhinnad, kuulutab TÜ turundus- ja kommunikatsiooniosakond välja 19. septembril.

Konkursi üle-eestiline lõppvoor toimub 23. septembril teaduste akadeemia saalis Teadlaste Öö galal, kus kolme parima video autorid esindavad Tartu ülikooli ja esitavad oma lühiloengu elavas ettekandes kohapeal koos teiste ülikoolide doktorantidega. Võiduloenguid näeb hiljem ka ETV eetris.

Vaata lisaks Ronald Väli videole ka teisi 2015. aasta lühisaateid teadusportaalist ERR Novaator.

3-minuti loeng Ronald Väli from Ronald Väli on Vimeo.

Jaga artiklit

Märksõnad

teadus