Turule jõudis esimene Eestis disainitud 3D-printer

Uudis

Jaanuaris turule jõudnud esimese Eestis väljatöötatud 3D-printeri ehitas TÜ spin-off-ettevõte EDM Machinery.

ESTCube’i meeskonna endise liikme ning printeri ehitaja Matis Averini sõnul on printer eriline mitmel põhjusel. Enamik Eesti turul kättesaadavatest 3D-printeritest on kas imporditud või siin kokku pandud välismaise disainiga 3D-printerid. Lisaks on see ka teistest sarnastest masinatest töökindlam.

«Sellel 3D-printeril on freespinkidest inspireeritud konstruktsioon ning materjalina kasutame reeglina roostevaba terast, mis teeb sellest palju vastupidavama masina, kui enamik turul olevaid printereid,» ütles Averin.

Vastupidavus on 3D-tehnoloogiate puhul oluline märksõna, kuna tavakasutajale kättesaadavatele 3D-printeritele enamasti veel garantiid ei anta. EDM Machinery aga pakub oma printerile ka kahe aasta pikkust garantiid.

Ligi 2500 eurot maksva 3D-printeriga on võimalik printida kahe filamendiga ehk kahe värvi ja/või materjaliga samal ajal. Kuna printeri tööala on poolteist korda suurem kui printeritel tavaliselt, võimaldab see printida suuremaid detaile. Printeri loojate sõnul on nende sihtgrupp eelkõige tootearenduse ja kunstiga tegelevad ettevõtted, kuid sellega saab hakkama ka hobikasutaja.

Praegu puudub eestlaste loodud 3D-printeril veel nimi ja väljamõtlemisel on ka see, milline võiks olla printeri väline disain. «Kindlasti tahaks midagi omanäolist ning proovime välja tuua ka seose Eestiga,» ütles Averin, kelle sõnul on koostööpartner disaini vallas juba olemas.

EDM Machinery on Tallinnas asuv tehnoloogia valdkonna idufirma. Tegu on teadusmahuka ettevõttega, mis kasvas välja Tartu ülikoolist. EDM Machinery toodab erilahendustega CNC-seadmeid ning tegeleb tootearendusega.

Jaga artiklit

Märksõnad

3D