Virtuaaltuur näitab, kus eri õppehooned asuvad ning annab nende kohta ka lisainfot.

Ülikooli virtuaaltuur näitab tudengitele teed

Aktuaalne

Alates sellest semestrist saavad üliõpilased uudistada erakordset Tartu ülikooli virtuaaltuuri, mis näitab, kus iga õppehoone asub ning annab huvilisele hoonete kohta lisainformatsiooni.

Tartu ülikooli rahvusvahelise turunduse spetsialist ja virtuaaltuuri idee autor Kärt Viilup ütles, et tuur tehti valmis eelkõige seepärast, et aidata välistudengitel Tartus orienteeruda. «Kuna meil pole päris sellist suurt ülikoolilinnakut, vaid terve Tartu ise on üks suur linnak, siis tahamegi tudengitele seda näidata.»

Viilupi sõnul on virtuaaltuuri näol tegemist ainulaadse rakendusega Eestis, sest varem ei ole midagi sarnast tehtud. Rakenduse töötas välja Redwall Digitali tiim, mille disainer Silver Sikk ütles, et erakordne on projekt just selles mõttes, et tegemist on erilahendusega. «Teist sellise skaalaga haridusorganisatsiooni Eestis lihtsalt pole ning lahendus järgib just Tartu ülikooli konkreetseid nõudmisi ja vajadusi.»

Siku sõnul ei peitu terviku osades, millest rakendus kokku pandi, midagi ebaharilikku, kuid tervikuna on tegemist üsna omanäolise rakendusega. «Virtuaaltuuri jaoks telliti imelised aerofotod, mille käigus tuli muuseas taotleda Narvas, kui piiritsoonis lendamiseks eriluba. Rakenduses ühendati kaardi, foto ja detailinfo kihid ja nii loodi kasutajat haarav kogemus,» kirjeldas ta. Disaineri sõnul on välismaisel tudengikandidaadil, kes plaanib Eestisse õppima tulla, virtuaaltuuri kasutades kohe selge, et tegemist on ajalooliselt rikka ja looduskauni kohaga, kus distantsid on mugavalt lühikesed ja õpikeskkond tänapäevane.

Omanäoline lahendus

Samas ei jäta virtuaaltuur kõrvale Eestist pärit tudengeid, sest ka nemad on oodatud rakendust kasutama. Kärt Viilupi sõnul annab tuur neilegi hea ülevaate, kus üks või teine õppehoone asub. «Välistudengitele näitab virtuaaltuur eelkõige seda, et Tartus on kõik käe-jala juures, samuti annab see aimu meie nii-öelda ülikoolilinnakust,» rääkis Viilup.

Lisaks õppehoonete kaugustele näitab virtuaalne ringkäik eri õppehoonete kohta käivat infot. Kui vajutada näiteks mõne õppehoone, raamatukogu, ühiselamu või spordirajatiste ikooni peale, näitab virtuaaltuur nimekirja kõigist olemasolevatest hoonetest ja rajatistest. Kui aga vajutada konkreetse hoone peale, kerkib ekraanile Google’i kaardikogul põhinev kaart, mille üleval servas on menüü eri võimalustega. Tudeng saab hooneid avastada 360-kraadise vaate, video, piltide või majaplaani abil ning vaadata ka distantse, kui kaugel asub uuritav hoone Tartu linna eri punktidest vaadatuna.

Silver Siku sõnul on rakendus üles ehitatud ühe populaarseima veebihaldustarkvara, Wordpressi peale. «Selle projekti raames kasutasime Wordpressi võimalusi keerukate süsteemide arendamiseks. Paigaldasime Google’i kaardirakenduse, millega seoti galeriide, videote ja virtuaaltuuri näitamise võimalused.»

Virtuaaltuuri väljatöötamise juures oli disaineri sõnul suur väljakutse see, kuidas eri laadi infokihid ja vaated koos sujuvalt toimima panna nii, et see oleks kasutajale mugav. «Fotodel on oma spetsiifika ja võimalused, kaartidel teised ja tekstil hoopis kolmandad. Seega oli vaja tagada, et iga infokiht oleks kasutajale just vajalikul hetkel kättesaadav.» Ta lisas, et kuna tänapäevane netikasutaja on väga pirtsakas ja nõudlik, peab lahendus olema mugav ja kiire. Seetõttu pakkus virtuaaltuur tehniliselt palju mõtlemisainet, kuidas kõik võimalused omavahel siduda.

Peale selle tuli arendajatel planeerida, kuidas teha sisu lihtsasti hallatavaks. «Arendaja võib küll kokku panna kena asja, kuid kui keegi teine sinna sisu lisada ja seda muuta ei oska, on tehtud töö kasutu. Seega pidi olema võimalik määrata objekti kirjeldus, asukoht, galerii, video jne lihtsalt,» kirjeldas Sikk.

Keeruline projekt

Kärt Viilupi sõnul oli ülikoolil esialgu raske leida arendajat, kes oleks valmis virtuaaltuuri looma, sest varasemad sarnased kogemused puudusid. Viimaks valiti nelja ettevõtte seast välja Redwall Digital, kes polnud samuti varem taolist virtuaalset ringkäiku välja töötanud, kuid ettevõte oli ülesande lahendamiseks valmis.

Virtuaalse ringkäigu tegemine algas möödunud aasta juulis ning projekt anti üle novembri teises pooles. «Kui mõelda, et perioodi sisse jäi ka rauge puhkuste hooaeg, siis disaini ja arenduse töötunde saab tegelikult lugeda pigem päevades või nädalates,» arvas Silver Sikk.

Tulevikku vaadates ütles Sikk, et disaini- ja arendustöö on sõna otseses mõttes lõppematu, mistõttu on alati võimalik virtuaaltuuri edasi arendada. «Sisu poolelt võib mõelda mõne olulisema objekti lisamisele, mis ei ole ülikooliga seotud. See annaks esitletavale keskkonnale juurde detailsust ja avaks rohkem siinset kultuuritausta, mis kutsuks kasutajat ehk veelgi enam Tartu ülikooli,» mõtiskles disainer.

Samuti võiks olla võimalik uurida objekte lähtuvalt õpitavast keskkonnast või erialast ning Siku arvates võiks virtuaaltuuri sisu ka teaduskondade kaupa filtreerida. «Näiteks, kui ma olen keeleteadlane, siis tõenäoliselt huvitavad mind just humanitaaria hooned.»

Idee autor, Kärt Viilup, tõi välja, et rakenduse puhul meeldib talle, et see arvutab kiirelt välja linnadevahelised kaugused. «Kui vajutada üleval menüüribal Pärnu peale, viib rakendus mind kaardi näol Pärnusse ja arvutab kohe välja teiste linnade kaugused,» ütles ta ning lisas, et üleval menüüribal asuvad nooled näitavad ära sellegi, millises suunas linnad asuvad.

Viilup avaldas lootust, et lähitulevikus on võimalik virtuaaltuuri kaudu näha ka 360-kraadiseid vaateid laboritest. «Kui tulevikus peaks näiteks valmima mõni õppehoone või ühiselamu, siis saame needki hõlpsasti kaardile juurde lisada.» Peale selle planeeritakse virtuaaltuuri edasi arendada tudengite tagasiside põhjal. «Tagasiside põhjal näeme, mida on tudengitel enim vaja ning kuidas rakendust üleüldse kasutatakse.»

Virtuaaltuuri rahastas EL-i sotsiaalfond. Tuuriga saab tutvuda aadressil www.virtualtour.ut.ee.

Merilyn Säde

UT toimetaja 2014–2016

Jaga artiklit

Märksõnad

virtuaaltuur