Uue stipendiumi statuudi allkirjastasid TÜ sihtasutuse nõukogu esimees Sten Luiga (vasakult), rektor Volli Kalm ja stipendiumi looja akadeemik Jaan Einasto.
FOTO: Andres Tennus

Akadeemik Einasto annetas oma rahvusvahelise preemia stipendiumiks

Uudis

20. juunil anti botaanikaaias 28 üliõpilasele üle ülikooli sihtasutuse stipendiumid koguväärtuses 38 040 eurot.

Samas allkirjastati ka akadeemik Jaan Einasto rahvusvahelise stipendiumifondi statuut, millega toetatakse astronoomia ja kosmosetehnoloogia teadustööd tegevaid noori teadlasi. Fondi asutamiseks annetas akadeemik ülikooli sihtasutusele 50 000 dollarit.

Fondi eesmärk on edendada Eesti innovaatilist arengut, toetades astronoomia ja kosmosetehnoloogia alast rahvusvahelist koostööd Tartu ülikooli, Tartu observatooriumi ja teiste maailma ülikoolide ning teadusasutuste vahel ning teadmiste populariseerimist noortes teadusliku maailmapildi kasvatamiseks.

Akadeemiku sõnul on talle oluline, et Eesti kujuneks koduks julgetele ja ettevõtlikele inimestele, kes suudavad arendada kõrgtehnoloogiat ja olla usaldusväärsed partnerid rahvusvahelises koostöös. «Kosmos on inspireeriv ja võimas. Olen vaimustatud oma noortest kolleegidest ja tudengitest, kes on saatnud orbiidile Eesti esimese satelliidi, uurivad tumeainet universumis ja otsivad elu tekke saladusi. Inimkonna ees on veel nii palju väljakutseid, kuid me saame siin lahendustele kaasa aidata.»

Rahvusvahelise akadeemik Viktor Ambarzumjani preemiaga autasustab Armeenia president väljapaistvaid astronoome ja astrofüüsikuid. Akadeemik Jaan Einasto sai selle 2012. aastal fundamentaalse panuse eest tumeaine ja universumi suuremastaabilise struktuuri avastamisel.

Kevadisele TÜ sihtasutuse stipendiumikonkursile laekus ühtekokku 80 avaldust 11-le eri stipendiumile. «Populaarseim stipendium oli sotsiaal- ja humanitaarvaldkonna naisüliõpilastele mõeldud Edith Reimani stipendium, kus ühele stipendiumile konkureeris 16 taotlejat,» märkis TÜ sihtasutuse tegevjuht Triin Vakker, kes julgustas üliõpilasi aktiivsemalt stipendiume taotlema. Järgmine võimalus selleks avaneb tänavu oktoobris.

 

Jaga artiklit

Märksõnad

stipendium