AHHAA avab Eesti esimese elektriautode demokeskuse

Uudis

28. juunil avab teaduskeskus AHHAA uhiuue elektriautode demokeskuse, kus saab võrrelda elektri- ja sisepõlemismootoriga autosid ning ka ise elektriautoga proovisõitu teha.

«Näituse eesmärk ei ole suunata inimesi elektrisõidukeid ostma, vaid tutvustada eri tehnoloogiaid,» selgitas teaduskeskuse juhatuse liige Andres Juur.

Autojuhiloaga külastajatel on võimalus elektriautodega proovisõitu teha. Igal teisipäeval, pühapäeval ja neljapäeval on külastajate käsutuses Eesti populaarseimad elektriautod Nissan Leaf ja Mitsubishi i-MiEV.

Tehnoloogiasaalis paikneva näituse peamine eksponaat on interaktiivne elektriauto imitaator, mille rooli, pedaalide, käigukasti ja erinevate lülitite abil on võimalik kohapeal autosõitu matkida. Masina tuuleklaasile kuvatakse realistlik pilt, mis reageerib autojuhi igale juhtimisvõttele.

Näitusel on ka elektriauto kiir- ja tavalaadimise eksponaat, millega on võimalik panna auto vooluvõrgust laadima. Lisaks on lahti seletatud elektriauto mootori ja ülekandesüsteemi toimimine ning akude laadimisprotsess.

Peale selle on teaduskeskuses avatud teinegi uus ja põnev näitus, mis võtab vaatluse alla Läänemere, meie igapäevase toidutarbimise ning üllatuslikud seosed nende kahe vahel. Ligi 20 käed-külge eksponaati tutvustavad külastajale kolme suuremat teemat: toidus sisalduv energia, toidu olelusring ning Läänemeri ja keskkond. Näitus kutsub kaasa mõtlema selle üle, mida me sööme ning kuidas toidu tootmine ja tarbimine mõjutab meie keskkonda, sh Läänemerd.

Näituse koostas teaduskeskus koostöös Tartu ülikooli loodusmuuseumi, Soome keskkonnainstituudi, Soome põllumajandusuuringute keskuse ja tervise arengu instituudiga.

Jaga artiklit

Märksõnad

elektriauto, AHHAA