Stipendiumid ootavad julget pealehakkamist

Uudis

TÜ sihtasutuse juht Triin Vakker selgitab, et pika stipendiuminimekirja taga on rahastusallikad, kes võivad olla nii eraisikud kui ka firmad ja iga stipendiumipakkuja lähtub oma soovidest, kuidas ja keda ta toetada soovib.

«Loomulikult oleme kõigile toetajatele äärmiselt tänulikud ja loodame, et ka tudengid oskavad pakutavaid toetusvõimalusi hästi ära kasutada.»

Edukaks kandideerimiseks peab tudeng esimese asjana mõtlema, mille jaoks tal toetust on tarvis. Soovitusena tasub kõrva taha panna, et kuigi majanduslik toetus on mõeldav, tasuks siiski kandideerimisel panustada eelkõige enda hariduskulude tasandamisele. «Näiteks osta teadustööks vajalikku erialakirjandust, osaleda konverentsidel või finantseerida õpinguid mõnes välisülikoolis,» pakub Vakker. Kandideerima on ennekõike oodatud inimesed, kes tahavad end õppevaldkonnas arendada ning kes on juba näidanud häid tulemusi.

Kui tudeng on välja mõelnud, miks toetust tarvis, soovitab Vakker minna TÜ sihtasutuse koduleheküljele ja sealseid stipendiume uurima hakata. «Enamikel stipendiumidel ei ole küljes silti, et pead täpselt tegema seda ja selle raha eest, sellisel juhul pead ise välja mõtlema, mille jaoks raha taotled,» räägib ta. See ongi saanud nii mõnelegi kandideerijale saatuslikuks: taotlused pole olnud TÜ sihtasutuse stipendiumikomisjonide jaoks piisavalt põhjendatud.

Sama räägib sihtasutus Archimedese konsultant Tuuli Soodla-Tikkerbär. Hea kandidaat on koostanud tugeva taotluse, mis on läbimõeldud ja põhjendatud. Kindlasti tuleb jälgida, et dokumendid on vormistatud nõuetekohaselt ja kirjale on juurde lisatud kõik vajalikud materjalid. «Kuivõrd konkureeritakse ka teiste taotlejatega, on tähtis taotlejat ja tema teadustegevust mittetundvale isikule taotluse kaudu selgeks teha, miks just tema taotlus peaks rahastatud saama,» selgitab ta.

Teisel juhul ei saa tudeng muuks otstarbeks raha kulutada, kui selleks, mis rahastusallikas on ette näinud. Selleks võivad olla nii õppevahendite ostmine, konverentside külastamine kui ka välismaale õppima minek. Sellisel juhul on stipendiumi juures juba konkreetsemalt märgitud, mida tudeng peab edasi tegema. Vakker selgitab, et ükskõik millisele stipendiumile kandideerides peab tudeng täitma ankeedi, kirjutama motivatsioonikirja ja püüdma juba stipendiumit taotlema asudes tulevasi kulutusi prognoosida. Ennast tasub korralikult kurssi viia nii stipendiumile kandideerimise tähtaegade kui ka teiste nõuetega.

Küll aga paneb Tuuli Soodla-Tikkerbär südamele, et jälgida tasub kindlasti stipendiumide taotlemise ja kasutamise tingimusi. «Valiku tegemisel tasub tähele panna, kas toetuse saamisega kaasnevad ka mingisugused hilisemad kohustused ning hinnata, kas tulevikus ollakse valmis neid täitma.» Näiteks võib toetuse kasutamise tingimuseks olla nõue pärast õpingute lõppu Eestisse naasta ja Eesti ülikoolis kraad kaitsta või hoopis kodumaal tööle asuda.

Tõsi, ka TÜ sihtasutuse komisjon kontrollib, kas stipendiumit on kasutatud otstarbekalt või mitte. Seetõttu peaks edukas kandidaat juba algusest peale oma kulutustel silma peal hoidma.

Jaga artiklit