ESTER pakub suuremat valikut

Uudis

Eesti suuremate raamatukogude veebikataloogid ESTER Tallinn ja ESTER Tartu liidetakse üheks e-kataloogiks.

Alates 9. juulist on seni eraldi veebilehtedel paiknenud Tallinna ja Tartu kataloogid kättesaadavad ühisel aadressil www.ester.ee. Ühine e-kataloog koondab ligi 9 miljonit eksemplari ja võimaldab leida andmeid korraga 15 Eesti suuremast raamatukogust. Selgemaks muutub ka digikoopia tellimise võimalus, mida pakuvad kolm raamatukogu.

TÜ raamatukogu infosüsteemide osakonna juhataja Anneli Sepp rääkis, et uuel lehel säilivad kõik senised funktsioonid ja ka toimimisloogika on sama. Ülemineku alguses võib leida topeltkirjeid, aga need ühtlustatakse esimesel võimalusel.

«Kasutajate salvestatud püsilingid ja muud viited suunatakse ka edaspidi õigesse kohta, õige kirje juurde. Pärast 9. juulit tehtud laenutused lähevad ka laenutuste ajalukku, varasemad uues süsteemis aga ei kajastu,» ütles Sepp.

Kataloogide liitmisel ei ole tehniliselt võimalik säilitada kõiki Tartu kataloogi «Minu ESTER-i» keskkonnas salvestatud andmeid. Näiteks ei ole võimalik üle viia loodud kaustu, salvestatud otsinguid, hindeid ega kommentaare.

Raamatukogu infosüsteemi haldur Piret Zettur juhib tähelepanu sellele, et suuremas e-kataloogis tuleb enne otsingu tegemist senisest rohkem mõelda.

«Lugeja peab endale aru andma, kas ta tahab otsingut teha üle baasi või piirata endale sobiva koguga. Teadustööde kirjutajate jaoks on oluline teada saada, kas vajalik raamat on üldse olemas, tavalugeja eelistab aga lähemaid raamatukogusid,» tõi Zettur võrdluseks.

Mitmekesisemaks muutub ka kasutajate «Minu ESTER-isse» sisselogimine. Kehtima jäävad ka senised võimalused süsteemi logida lugejakaardi numbri või muu kasutajatunnusega. Lugejate soovil lisandub ka isikukoodiga sisselogimise variant. Uuendusena tuleb enne sisselogimist valida oma raamatukogu.

Suuremahuline kataloogide liitmine on ajastatud rahulikumale suveperioodile, mil paljudes raamatukogudes on puhkus. Sügisel on plaanis uuesti tutvustada kõiki võimalusi, mida ESTER lugejatele pakub. Samuti toimub siis üleminek raamatukogutarkvara uuele versioonile.

E-kataloogide liitmine toimub koostöös infosüsteemi tarkvara omanikfirmaga Innovative Interfaces Inc. (USA). Liitmisega saavutatakse märkimisväärne kokkuhoid infosüsteemi riist- ja tarkvara hooldus- ja arenduskuludes. See võimaldab teostada järgmisi kauaoodatud arendusi.

TÜ raamatukogu on juulis suvepuhkusel ning avab uksed uuesti 4. augustil.

Jaga artiklit