TÜ sai Euroopa grafeeniprojekti ametlikuks partneriks
Tartu ülikooli materjaliteadlased valiti seni ainsana Baltikumist maailma tippuurijaid koondava Euroopa komisjoni tulevikutehnoloogiate programmi Graphene Flagship meeskonda.
Euroopa üks suurimaid teadusprojekte Graphene Flagship teatas juuni lõpus, et kahekordistab oma partnerite hulka. Koos eduka taotluse esitanud TÜ uurijatega osaleb grafeeniprojektis varasema 74 partneri asemel nüüd 140 organisatsiooni 23 riigist. 66 uut partnerit lisavad nii teaduslikku kui ka tehnoloogilist võimekust kogu grafeeniprojekti arengusse.
«Meie roll on arendada välja grafeenil põhinevad ülitundlikud gaasisensorid,» selgitas TÜ materjaliteaduse vanemteadur Harry Alles.
Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm viitas, et projekti pääsemine kinnitab TÜ materjaliteadlaste ja füüsikute kõrget erialast taset, aga ka siinse uurimiskeskkonna konkurentsivõimelisust. Ülikooli praegustele töötajatele loob see uusi võimalusi, noortele aga näitab, et Tartu ülikoolis on juba praegu võimalik kaasa lüüa tulevikumaterjalide loomisel.
«Euroopa juhib grafeeni revolutsiooni,» ütles Euroopa komisjoni asepresident Neelie Kroes uusi projekte ja partnereid tervitades. «Mida rohkem me grafeeni võimalusi avame, seda parem.»
Tartu ülikooli teadlased teevad koostööd konsortsiumi liikmetega kolmest Itaalia ja ühest Hispaania firmast. Nende projekt valiti välja 218 taotluse hulgast ning on üks 21 taotlusest, mida finantseeritakse. Grafeeniprojekti kogumaksumus ulatub miljardi euroni.
Graphene Flagship’i koordineerib Rootsis Göteborgis asuv Chalmersi tehnoloogiaülikool ja rahastab Euroopa komisjon.
Lisa kommentaar