Veebipoes on müügil ka «Rahvusülikool 100» juubelimeenete kollektsioon.
FOTOD: Andres Tennus

Ülikool avas meenete müügiks veebipoe

Aktuaalne

Augusti lõpus avas ülikool uhiuue veebipoe, kust saavad Tartu Ülikooliga seotud meeneid tellida kõik huvilised nii Eestis kui ka välismaal.

26. augustil avatud meenete veebipood asub aadressil shop.ut.ee. Septembris saavad ostjad valida juba sadakonna meene vahel.

Meened igaks elujuhtumiks

Laiast meenevalikust leiavad enda jaoks vajaliku toote nii üliõpilased ja vilistlased kui ka konverentse korraldavad või külalisi võõrustavad ülikooli töötajad.

Üliõpilaste lemmik on ülikooli ringlogoga dressipluus.

Ülikooli töötajad ostavad tähtsamatele külalistele kingituseks puidust ümbrisega kommikarbi.

Varem müüsid ülikooli meeneid peamiselt Toompood ja üliõpilasesindus (hiljem üliõpilaskonna sihtasutus). Ülikooli kodulehel olid küll olemas meenete pildid ja valikut sai näha ka peahoone fuajee vitriinkapis, kuid ühtne ülevaade neist puudus.

Kantsler Kstina Vallimäe sõnul tekkiski seepärast 2018. aasta jõulude paiku idee leida inimene, kes hakkaks vastutama kogu selle valdkonna eest. Veebikaubanduse projektijuht Katrin Tiirmani eestvedamisel võeti kavva ka veebipoe loomine, et suurendada ülikooli meenete nähtavust ja kättesaadavust, pakkuda klientidele uuenduslikkust ning muuta ostmine kiireks ja kvaliteetseks.

Pärast mõningaid otsinguid sai veebipoe arenduspartneriks ülikooli vilistlase Indrek Kõnnussaare ettevõte Codelight OÜ. Ettevõte ehitas nullist üles kogu poe, mis katab kantsleri hinnangul kõik Tartu Ülikooli vajadused.

Enam ostuvõimalusi

Infotehnoloogia osakonna kasutajakogemuse kujundaja Aadi Tegova sõnul sai veebipoe tegemisel lähtekohaks see, et kodulehtede ja rakenduste kasutamine on muutunud väga eesmärgipäraseks ja kasutajad käivad lehtedel enamasti mingi kindla asja pärast.

«Hoidsime veebipoe lehe kujunduse võimalikult puhta, selge ja teadlikult teisejärgulisena, et meened oleksid kindlalt esikohal. Kasutaja teekonda vaadates ei proovi me poekülastajatele õpetada midagi uut, vaid hoiame selle juba tuttavate ja levinud lahendustega võimalikult sarnase,» rääkis Tegova.

Veebipood sai loodud laiaulatuslikus ülikoolisiseses koostöös. Peamised kaasamõtlejad on infotehnoloogia osakond, multimeedia talitus, praegune kantsler, endine ja praegune keelenõunik, inglise keele tõlkija, endine ja praegune andmekaitsespetsialist, hankeosakond, rahandusosakond, «Rahvusülikool 100» projektijuht, turundus- ja kommunikatsiooniosakond, akadeemiline sekretär, kantselei ning muuseumide ja raamatukogu esindajad.

«Veebipoest on meeneid võimalik mugavalt ja lihtsalt osta igal pool maailmas. Info poe kohta on kiiresti levinud – näiteks kolmandal lahtiolekupäeval telliti meened USA-st. Tänu uuele lahendusele saan ma pidevalt laoseisul silma peal hoida ja vajaduse korral populaarsemaid tooteid juurde tellida, et miski otsa ei saaks,» rääkis Katrin Tiirman.

Nagu varemgi, saab meeneid osta ja näha ülikooli muuseumi eri hoonetes. Nüüdseks on lisandunud veel kolm füüsilist müügikohta: raamatukogu, akadeemiline spordiklubi ja viimati ka Tartu linna infopunkt.

Veebipoe koostöö Tartu linnaga on tihe: 30. novembrist 10. jaanuarini saab Raekoja platsil asuvas klaasmajas tooteid näha ja mõnel päeval ka osta. Ka linna jõululaadal osaleb pood oma meeneletiga.

Suur meenevalik

Veebipoes on tooted jagatud kolme kategooriasse: müügil on «Rahvusülikool 100» juubelimeened, ülikooli püsimeened ning ülikooli mäluasutuste ehk muuseumide ja raamatukogu meened. 

Konverentside ja ürituste korraldajate seas on kõige populaarsemad kaubad osalejatele jagatavad mapid ja pastakad. Üliõpilaste lemmikud on ülikooli logoga dressipluusid. Menukaks on saanud ka ülikooli peahoonet kujutava puidust ümbrisega kommikarbid, mida kingitakse tähtsatele külalistele.

«Peale tavameenete, mida tellime oma hankepartneritelt, pöörame järjest suuremat tähelepanu ka väiketootjate käsitöökaupadele. Praeguse seisuga on veebipoes müügil käsitöötooted neljalt ettevõtjalt, kes on ülikooli vilistlased. Otsin neile lisaks uusi partnereid vilistlaste ja teiste ülikooliga seotud inimeste seast, et oma inimesi ja kodumaist kaupa väärtustada,» rääkis Tiirman.

Näiteks Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased kavandasid ja valmistasid tootearenduspraktikal rahvusülikoolile ilusad ja kvaliteetsed kingitused ja meened. Nende hulgast valiti välja õlasall, mis jõuab peagi veebipoodi.

«Ülikooli peahoone pildi või logoga meenete kõrval võivad tooted kanda ka muid pilte või tekste, mis viivad meid ülikooli ajas tagasi. Näiteks tulevad varsti müüki Kristian Jaak Petersoni karikatuuridega kommipakid ja rahvusülikooli juubelile pühendatud šokolaadid, millel on eri ajastute fotod,» viitas Tiirman.

Nüüd on võimalik tellida ka meeneid, mida veebipoes müügil pole. Lehel oleval tellimisvormil võib igaüks esitada veebipoele uusi ideid või tellida näiteks oma üksusele teistsuguse meene. Kokkuleppel vahendab veebipood kõikvõimalikke meeneid, millel on Tartu Ülikooli ja selle allüksuste sümboolika.

Kui esitatud idee vastu tundub olevat suurem huvi, võib meenepood lisada tellitava toote ka oma püsivaliku hulka.

Tulevikus on plaanis veebipoe kaudu müüma hakata ka ülikooli ürituste pileteid, täienduskoolitusi ja Tartu Ülikooli kirjastuse trükiseid.

Lihtne teenus

Veebipoest on võimalik kaupa osta kahel moel: eraisikuna või ülikooli töötajana. Mõlemal juhul on ostuprotsess väga lihtne. Eraisik saab meene eest maksta pangalingi kaudu, ülikooli töötajal tuleb oma kasutajatunnuse ja parooliga sisse logida ning ta saab sisekäibearve. Tellimust hakatakse täitma pärast seda, kui ostusumma on laekunud veebipoe arvelduskontole.

Ka kauba kättesaamine on lihtne. Kui meene tellitakse Eestisse, saab selle välja võtta enda valitud pakiautomaadist, aga sellele on võimalik ka ise ülikooli postikantseleisse järele tulla – viimasel juhul ei lisandu hinnale postikulu. Ülikooli töötajatele saab veebipood saata meene ka sisepostiga. Kui soovitakse toote saatmist välismaale, lähetatakse see ostja aadressijärgsesse postkontorisse või viiakse kulleriga kohale. Lätis või Leedus on võimalik kaup kätte saada ka enda valitud pakiautomaadist.

Meenete veebipoe aadress on taotluslikult ingliskeelne, sest on mõeldud ka välismaalastele. Ingliskeelne nimetus on siiski ainult veebipoe aadressil ja veebilehele jõudes võib näha, et üleval menüüribal on kirjas eestikeelne «Veebipood».

Tootetutvustused on praegu eesti keeles. Edaspidi lisandub inglise keel, et kaubast saaksid selge pildi ka inglise keele oskajad.

Vaata ka meenete veebipoe reklaamklippi.

Jaga artiklit