Tatjana Oja – 60

Juubel

21. aprillil tähistab sünnipäeva botaanika vanemteadur Tatjana Oja, omavahel kutsutuna Tanja. Tartu ülikoolis alustas ta tööd insenerina juba 1979. aastal, kohe pärast Voroneži ülikooli lõpetamist. Doktorikraadi kaitses Tanja Tartu ülikoolis 1998. aastal. Ta on armastatud õppejõud ja taimesüstemaatika erudiit.

Tanja on uurinud erinevate taimerühmade evolutsioonilist ajalugu ja geneetilist mitmekesisust, samuti on ta tegelenud ohustatud taimeliikide uurimisega. Just Tanja ja tema doktorantide tehtud geneetilised uuringud tõid lahenduse pikaaegsele botaanikute vaidlusele, kas 1934. aastal Saaremaa lääneosast leitud omalaadsed robirohud on omaette liik või mõne teise robirohu liigi eraldi kasvav asurkond. Tanja tööd näitasid selgelt, et Saaremaa robirohi on tekkinud vaid Saaremaal ja ka levib ainult Saaremaal. Robirohu geneetilised uuringud aitavad meil selle haruldase liigi bioloogiat ja ökoloogiat paremini mõista ning see on ka alus liigi kaitsele.

Tanja loengud on väga hinnatud: kuiv õpikutarkus muutub neis alati elavaks ja paeluvaks teadmiseks, huvitavad näited aitavad õpitut kinnistada. Erilisena võib välja tuua Tanja pühendumist oma juhendatavatele tudengitele. Ta on juhendanud suure hulga bakalaureuse- ja magistritöid. Kaks tema õpilast on jõudnud juba ka doktorikraadini.

Tanja on kolleegide hulgas armastatud oma sisemise sära, sõbralikkuse ja laiade teadmiste poolest. Ta on tähelepanelik ja abivalmis. Temalt saab alati nõu küsida väga erinevatel teemadel.

Kolleegid ja sõbrad ökoloogia ja maateaduste instituudist soovivad Tanjale tugevat tervist ja palju rõõmsaid hetki!

Jaga artiklit