Kalju Komissarov

In memoriam

8.03.1946–6.03.2017

6. märtsil lahkus meie hulgast pärast pikaajalist rasket haigust teatrikunsti emeriitprofessor Kalju Komissarov. Neljakümne üheksa loominguaasta jooksul rikastas ja arendas ta eestikeelset teatrimõtet nii näitleja, lavastaja, filmirežissööri, teatri- ja koolijuhi kui ka poliitikuna, aga eelkõige tunnustatud ja viljaka pedagoogina. Tema õpilaste hulk eesti teatrimaastikul on muljetavaldav, mistõttu saab öelda, et Panso koolkonna kõrvale on kasvanud vääriline Komissarovi koolkond.

Kalju Komissarov lõpetas 1968. aastal Tallinna riikliku konservatooriumi lavakunstikateedri III lennu Voldemar Panso käe all, kuigi oma tegelikeks õpetajateks pidas ta Panso kõrval Leo Kalmetit ja Grigori Kromanovi. Neist viimane võttis ta teiseks režissööriks filmis «Viimne reliikvia».

1968.–1974. aastal töötas ta Tallinnfilmis režissöörina, 1974.–1986. aastal Noorsooteatri ja 1989.–1991. aastal Ugala peanäitejuhina ning 1986.–1988. aastal ja 1991.–2000. aastal Ugala lavastajana. 1986.–1995. aastal juhatas ta Eesti muusikaakadeemia kõrgemat lavakunstikooli.

TÜ Viljandi kultuuriakadeemiaga on Kalju Komissarov olnud seotud Ugalas töötamise ajast, ametlikult 1996. aastast, mil asus täitma nii teatrikunsti juhtiva õppejõu kui osakonna juhataja kohuseid. Praeguse TÜ VKA etenduskunstide osakonna kõrghariduslike õppekavade ülesehitamise idee teatri minimudelina kuulub talle. Minimudel õppeprotsessis tähendab, et tulevased teatri tehnilised ja loomingulised töötajad õpivad koos ja täiendavad üksteist, omandades juba koolis arusaamise toimivast teatrimehhanismist kui ühisest loomingust. Peale teatrikunsti õppekava näitleja, lavastaja ning harrastusteatrijuhi eriala ning tantsukunsti õppekava edendamise on Kalju Komissarov algatanud teatritehniliste töötajate kõrgharidusõppe Viljandi kultuuriakadeemias. Teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppekava on ainulaadne kogu Baltikumis.

2009. aastal loobus ta osakonna juhtimisest, et keskenduda õpetamisele, millega tegeles pea viimaste elupäevadeni. Mitmed kolleegid, oma ala tipud pidasid teda samuti oma õpetajaks. Ta oskas olla innustav ja toetav peaaegu toimimata, väikeste žestidega. Samas oli ta jõuliselt kirglik, otseütlev, kuid alati tõde otsiv, sest ausus nii enda kui ka teiste vastu oli tema jaoks inimeseks olemise ja kunsti tegemise aluseid. Teda kardeti, kuid ka armastati väga.

Eelmise aasta 8. märtsil Rakvere teatris toimunud 70. juubelil andis Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm Kalju Komissarovile üle Tartu ülikooli suure medali.

2006. aastal pälvis Komissarov Valgetähe III klassi teenetemärgi, 2015. aastal anti talle riiklik kultuuripreemia elutöö eest. 2016. aastast alates oli ta Tartu ülikooli emeriitprofessor.

Kolleegid ja õpilased TÜ Viljandi kultuuriakadeemiast

Jaga artiklit