Juuni lõpus Viljandi–Türi–Viljandi rongis mänginud Kristian Põldma ja Artur Linnus (pildil) katsetasid, kuidas on teatrit teha pidevalt muutuval mängupinnal – kord täitsid poolt «lava» jalgrattad, kord näitlejaid suu lahti uudistavad lapsed.
FOTO: erakogu

Rongiteater kolib kirikusse

Uudis

Juuni lõpus andsid kultuuriakadeemia noored näitlejad Viljandi–Türi–Viljandi rongis kolm etendust, et katsetada sügisel käivituma pidanud rongiteatri projekti. Praeguseks on koostööpartner Edelaraudtee raskustesse sattunud ning rongiteater kolis hoopis kirikusse.

Projektijuhi, kultuuriakadeemia vilistlase Vilja Rebane Volmeri sõnul tõestasid proovietendused, et teatril rongis oleks kindlasti tulevikku. Kuna riik otsustas Edelaraudteed enam mitte toetada, pidi ettevõte projekti rahastusest loobuma. Nii suure projekti jätkamine polnud Edelaraudtee toetuseta aga enam võimalik.

«Kui esimese etenduse eel oli meil plaan terve rong läbi käia ja kõiki vaatama kutsuda, siis tegelikult pidin ainult mõned minutid ühe koha peal seisma ja juba oli vagun pealtvaatajaid täis. Teatril rongis tundub seega oma koht olevat ja kuigi praegu asjad seisavad, ei ole me rongiteatri ideed päris maha matnud,» rääkis Volmer.

Nii suvel rongis mängitud «Kahe rännumehe jutustus» kui ka sügisel Tallinna Pühavaimu kirikus etenduv «Piiririik» on akadeemia 4. aasta teatritudengi Otto Kose lavastused. Ka uue etenduspaiga valis tema.

«Otsisin sarnaselt rongile kohta, kus inimene saaks nii-öelda iseendaga silmitsi olla. Et vaatajal oleks aega ja mahti korraks peatada oma igapäevategevus, sattuda erilisse ruumi ja lasta end kõnetada,» seletas Kosk.

Lavastaja sõnul satuvad temavanused noored praegusel ajal kirikusse harva või pea üldse mitte. Uueks eesmärgiks sai kiriku kui ruumi avamine publikule hoopis uue kogemusena.

Emil Tode romaan «Piiririik» oli uuele lavastusele ideede algimpulsiks, et noored näitlejad ja lavastaja saaks tekkinud mõtteid enda ajas ja ruumis väljendada. Koos koolikaaslaste Imre Õunapuu ja Kaija Maarit Kalvetiga mängitakse ette lugu ühe inimese sisemaailmast, kes pendeldab kahe kultuuriruumi vahel. Ühe jalaga seistakse Lääne-Euroopa väliselt jõukas, kuid klišeeks kulunud kultuuris ja teisega poolel teel läänelikkusesse olevas Ida-Euroopas.

Lavastus «Piiririik» esietendub 26. septembril Tallinnas Pühavaimu kirikus. Lavastust mängitakse veel 27. ja 28. septembril ning 2.–5. oktoobril algusega igal õhtul kell 20.

Jaga artiklit