TÜ rektor Volli Kalm
FOTO: Andres Tennus

Rektor Volli Kalmu kõne inaugureerimisel

Inauguratsioon

Austatud Eesti vabariigi president!
Austatud peaminister ja ministrid!
Ekstsellentsid, magnifitsentsid!
Austatud ülikooli nõukogu ja senat, akadeemilise pere liikmed!
Daamid ja härrad!

Ametivande andsin ma Tartu ülikooli 85. rektorina, ülikooli 380. aastapäeva eelõhtul. Eelnenud rektorivalimiste periood oli akadeemiliselt sisukas, toimetatud ülikoolile kohase väärikusega ning võiks valimistel olla eeskujuks teistelegi. Seepärast kuuluvad täna minu tänusõnad rektori valimiskogule, neile, kes mind rektorikandidaadiks esitasid, ja loomulikult minu lugupeetud kaaskandidaatidele – professoritele Mart Ustavile ja Toivo Maimetsale. Kõik olime ja oleme väljas oma ülikooli ja Eesti eest!

Kui ülikooli teine rektor ja hiljem viis korda selles ametis olnud professor Andreas Virginius 374 aastat tagasi oktoobris rektoriametisse astus, palus ta «et kuna amet on raske ja ära ütelda ei või, et Jumal avitaks ja kolleegid oleksid heatahtlikud ja tegudes abiks».

Sellest, kuhu ülikool jõudnud on, tuleb järeldada, et kolleegid on heatahtlikult ja tegudega abiks olnud kõigile senisele 84 rektorile. Soovin, et ülikooli edenemise nimel nii ka jääks!

Viimase sajandi jooksul on see meie alma mater’is alles kolmas kord, kus järgmise rektori ametisseastumisel on kohal kolm eelmist rektorit – professorid Peeter Tulviste, Jaak Aaviksoo ja Alar Karis – lisaks kohusetäitjana töötanud professor Tõnu Lehtsaar. Ning nad ei ole mitte pagenduses või teispoolsuses, nagu see eestikeelse ülikooli ajaloos uue rektori ametisseasumisel sageli on olnud. Tänu kõigile eelnevalt tehtud töö eest, on suur au, aga veelgi suurem väljakutse seda tööd sama väärikalt jätkata.

Tartu Ülikool on ainus eestikeelne klassikaline ülikool maailmas, kus erialade mitmekesisus, koostöö ja suhtlemine loovad unikaalse eesti keelel põhineva akadeemilise keskkonna, mida sellise vaimuelu haardeulatusega kuskil mujal ei leidu. Sellest tuleneb ka meie vastutus ülikooli ja rahva tänase päeva ja tuleviku ees, kuid ainult ajalugu või aastanumber 1632 ei taga kogu meie tegevuse kõrget kvaliteeti.

Maailma vanima, Bologna ülikooli 900. aastapäeval 1988. aastal allakirjutatud ülikoolide Magna Charta ütleb: «Ülikoolid kannavad edasi kultuuri uurimistöö ja õpetamise kaudu». Ka meie rahvusülikooli esimene kohus on teaduslikule maailmakäsitlusele tuginedes, moe, päevapoliitika ja huvirühmade mõjutusteta arendada teadusi ja kultuuri ning pakkuda kõrgeimal tasemel õpet rahva hüvanguks.

Seepärast eeldan ma rektorina, et meie kõigi esimeseks püüdluseks siin ülikoolis ja väljapoolgi peab olema tõusta kõrgemale isiklikest hetkehuvidest ja ambitsioonidest, et ülikool saaks oma kohust täita parimal viisil.

Viidatud Margna Charta ütleb veel, et «ülikooli põhiväärtuseks on vabadus – vabadus õpetada ja õppida, vabadus tegelda teadustega».

Oleme ülikoolis oma vabadustest teadlikud ja püüame vastutust hoida vabadusega tasakaalus. Aga aeg-ajalt on meil kasulik endalt küsida, kas meie iseotsustamise vabadus on tasakaalus meie partnerite, näiteks ühiskonna vabadusega küsida, mida me neile neilt saadud toetuse, nii moraalse kui ka materiaalse, raha kui soovite, eest vastu anname.

On palju asju, mida ühiskond meilt ootab ja oskab ka tellida, näiteks koolitatud juriste ja hambaarste või geeni- ja infotehnoloogiauuringuid. Tellitud tööde tegemine on olemuselt lihtne – tellija teab mida ta tahab ja ülikoolis on inimesed, kes leiavad lahendused.

Aga ülikool teeks andestamatu vea, kui ta muganduks ainult homme kasutatava teadmise õpetamisele või viljelemisele, sest me teame, et tihti on fundamentaalselt uute võimaluste või lahendusteni jõutud mitte tellimusi täites, vaid uudishimust juhitud uurimistöö vastu.

Näitena ajaloost. President Roosevelti nõunike kogu, prognoosides enne II maailmasõda tehnoloogia arengut 30 aastaks ette, ehk siis umbes 1970. aastaks, ei osanud ette näha tuumaenergeetika, laseri, arvuti, antibiootikumide, reaktiivmootori ja radari kasutuselevõttu, nagu see tegelikult juhtus.

Moraal seisneb selles, et tihti oodatakse teaduselt probleemide lahendamist, kuid unustatakse täiesti uute võimaluste loomine.

Hariduse, teaduse ja kultuuri akadeemilise kodu korrashoidmise kõrval on ülikooli kohus seista ka võimekate, arenemissooviga tudengite eest.

Rahvusliku ärkamise aja ja emakeelse ülikooli kaudu on meie alma mater‘i või temaga sümpatiseerivate inimeste toel siin hariduse omandanud Eesti vaimu ja kultuuri kandjad. Me teame, et meie vilistlased on elus edukad ja hästi edasi jõudnud, aga me ei tea praegu veel, kui palju tulevasi teaduse ja kultuuri tipptegijaid tuleb tänaste või homsete tudengite hulgast. Võimalik majanduslik kitsikus ei tohiks saada määravaks õpingute sisu, taseme ja koha üle otsustamisel või üleüldse hariduse omandamisel.

Asjad ja olud muutuvad siis, kui me selleks ise midagi teeme. Tartu ülikooli rektori palk on piisav, et mul on oma poja edasiõpingute kõrvalt võimalik ülikooli hea tahte fondi kaudu, võrdselt riigi vajaduspõhise toetusega, toetada ühe õpetajakoolituse üliõpilase haridusteed rektori ametiaja jooksul. Olles nii otsustanud, luban toimida solidaarselt ka juhul, kui riik peaks leidma võimaluse vajaduspõhist õppetoetust edaspidi suurendada.

Ja siinkohal, kuid mitte ainult, eeldan ka ühiskonna ja riigi vastutust oma rahvusülikooli ees! Kui haridus on prioriteet, nagu ütleb riiklik arengukava, siis lahendagem ka probleemid ja eraldagem sellele vastavad vahendid. Ainult võrdsuse tagamisele keskendudes ei tule keskmisest kõrgemaid tippe – see kehtib ühevõrra nii ülikoolide, õppejõudude kui ka üliõpilaste kohta.

Loomulikult saame me aru, et teistelt panustamise nõudmine eeldab ise oma kodutöö tegemist! Ma julgen lubada, et ülikool saab oma kodutööga hakkama! Usun ülikooli nõukogu, senati, valitsuse ja kogu akadeemilise pere konstruktiivsesse koostöösse parima hariduse ja teaduse nimel ning soovin meile kõigile selleks edu!

Lõpetan isikliku kommentaariga. Tänan oma ema ja isa vaba, kuid hariduslembese keskkonna eest, milles kasvasin, ning loomulikult oma lähedasi, kes on mind teel rektoriametisse igati toetanud.

Aitäh! Vivat, crescat, floreat Universitas Tartuensis!

Tartu ülikooli aulas 31. augustil 2012

Volli Kalm

Tartu ülikooli rektor

Jaga artiklit