Armsa välimusega ja sõbralikult suhtlev robot ajab lastel hirmu ära ja tekitab elevust. Pildil Semuboti üks eelkäijaid, Pepper.
FOTO: Maris Treufeldt

Tudengid proovivad kätt humanoidroboti ehitamisel

Uudis

Tartu Ülikooli üliõpilased hakkavad ehitama esimest eestikeelset humanoidrobotit, mille eesmärk on toetada laste kõneteraapiat.

Semuboti projektimeeskonda ootavad ees põnevad kaks aastat. FOTO: tehnoloogiainstituut

Suhtlemisraskustega lastel on tihtipeale keeruline just teise inimesega kontakti luua. Palju lihtsam oleks seda vähemalt esialgu teha robotiga, kes näeb armas välja ja suhtleb vastu.

„Ilmselgelt peab lapsi aitav robot olema väga sõbralik,“ ütles robotiprojekti üks eestvedaja, SemuBot MTÜ kaasasutaja Kristian Kutsar. „Liiga inimese moodi välimus võib mõjuda õõvastavalt, seega on meie eesmärk ehitada robot, kes näeb välja nagu armas masin ning käitub kenasti ja julgustavalt. Ta peab oskama sobivalt reageerida ka näiteks sellele, kui laps üritab tal kätt suruda või teda kallistada.“

Inimese jaoks lihtsate toimingute ja käitumismaneeride õpetamine robotile tähendab keerulist programmeerimisülesannet. Tuleb välja mõelda, kuidas ta teeks inimlikke žeste, liiguks loomulikult ja suhtleks vestluspartneriga kohapeal toimuva kõnesünteesi abil.

„Üks keerulisemaid asju, millega peame hakkama saama, on roboti eestikeelne kõne. Loodame saavutada selle, et Semubot teeb kõik vajalikud arvutused ära kohapeal ja ka ilma internetita. Varasemad humanoidrobotid, näiteks Pepper, on alati olnud võrguga ühendatud,“ viitas Kutsar.

Kuigi Semubot sai alguse tehnoloogiainstituudis polümeersete materjalide tehnoloogia professori Alvo Aabloo ja robootika kaasprofessori Karl Kruusamäe idee tulemusena ning tegu on laias laastus inseneeriaprojektiga, soovitakse sellesse kaasata ka ülikooli teisi valdkondi.

„Kaasatud on tarkvarainsenerid, aga ka näiteks kommunikatsiooni- ja majandustudengid. Arvan, et tudengile, kes soovib oma ülikooliajast võtta kõik, on see suurepärane võimalus,“ ütles kevadel majandusteaduse bakalaureuseõppe lõpetanud Kutsar.

Semuboti tudengiprojekt sai Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumilt ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuselt ligi 100 000 eurot toetust. Plaan on kutsuda koostööd tegema ka asjast huvitatud Eesti ettevõtteid. Tulevikus võivad sedalaadi robotid täita paljusid ülesandeid, milleks praegu on vaja inimest – näiteks teha külalistele majatuure ja vastata kaubanduskeskuses küsimustele.

Kahe aasta pärast peaks projekt olema nii kaugel, et Semubot suudab lastehaiglas teraapiat vajavate lastega ise suhelda.

Jaga artiklit