Tartu Ülikooli peahoone
FOTO: Andres Tennus

Tartu Ülikooli erialad parimate seas

Uudis

3. märtsil avalikustatud rahvusvahelise konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds (QS) erialade edetabelites „QS World University Rankings by Subject“ on Tartu Ülikoolist 15 eriala.

TÜ tänavuaastaste esinduserialadena on kõrgeimal kohal (vahemikus 151–200) filosoofia, põllumajandus ja metsandus, geograafia, kommunikatsioon ja meediauuringud ning politoloogia ja rahvusvahelised uuringud. Järgnevad inglise keel ja kirjandus, keeleteadus ning haridusteadus ja sotsioloogia, mis kõik paiknevad vahemikus 201–250. 

Tabelisse on mahtunud ka nüüdiskeeled ja bioloogia (kohad vahemikus 251–300), arvutiteadus ja farmaatsia (351–400), füüsika ja astronoomia (451–500) ning keemia (501–550).

Maailma üht tuntumat ülikoolide edetabelit „QS World University Rankings“ koostav QS on alates 2011. aastast seadnud ülikoole pingeritta ka üksikute erialade kaupa kokku 48 alal. Neil erialadel reastatavate ülikoolide arv kõigub erialati viiekümnest (nt stomatoloogia, raamatukogundus ja veterinaaria) kuuesajani (nt keemia, füüsika ja arvutiteadus).

Pingeridade koostamisel võtab QS arvesse ülikooli mainet eriala teadlaste ja tööandjate seas ning andmebaasist Scopus pärit bibliomeetrilisi näitajaid. Näitajate osakaalud varieeruvad erialade kaupa. Mõnel erialal, näiteks kunstis ja disainis, arvestatakse vaid maineuuringu tulemusi, suurema publitseerimismahuga reaalaladel on aga kaalukama mõjuga bibliomeetria.

Jaga artiklit