Pixabay.com

Ülikool toetab sülearvutitega Eesti Perearstide Seltsi

Uudis

Ajal, mil nii haridusasutused kui ka ettevõtted lähevad viiruse leviku piiramiseks üle e-õppele ja kaugtööle, tekib paratamatult nii mõneski valdkonnas puudus sobilikest töövahenditest.

Ka Eesti Perearstide Seltsil pole piisavalt palju sülearvuteid, et tagada perearstidele ja -õdedele ohutu kaugtöökoht või rakendada kriisiolukorras abijõudu. Tartu Ülikool püüab perearstide seltsi aidata ning nõnda antakse nende käsutusse 47 arvutit. Sülearvutid jäävad seltsi käsutusse seniks, kuni viirusepuhang on kontrolli alla saadud.

Perearstide seltsi juhatuse liikme Eero Merilinnu sõnul pöördus selts abipalvega oma koostööpartnerite ja IT-kogukonna poole. Sõna levitanud IT-spetsialisti Tõnu Samueli kaudu jõudis abipalve ka Tartu Ülikoolini. TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo ütles, et instituudil on praegu piisavalt palju ühesuguseid arvuteid, mida on võimalik seadistada arstide vajadustele vastavaks – just niisuguseid arvuteid otsis oma üleskutses ka Samuel.

„Kriisis tasub olla valmis halvimaks ja kuna just meditsiinivaldkond võib olla elutähtis, ei kõhelnud me abipalvele vastamast,“ lausus Vilo. Arvutid, mida varem laenutati IT-üliõpilastele, on varustatud operatsioonisüsteemiga Windows 10 ning neil on olemas nii eestikeelne klaviatuur kui ka perearstidele tööks vajalik ID-kaardi lugeja. Tõnu Samueli sõnutsi tuleb süsteemid turvakaalutlustel siiski uuesti paigaldada – selles on abiks üle 20 IT-asjatundja ning ka perearstide kasutatava tarkvara tootja.

Kuigi vajadus sülearvutite järele on suurem, on ülikooli panus Eero Merilinnu sõnul väga tähtis. „Paljudel üliõpilastel ja õpilastel, kes peavad praegu kodus õppima, on arvutid olemas, kuid perearstidel tihti lisaarvuteid pole, mistõttu oleme tänulikud, et Tartu Ülikool meile appi tuli,“ ütles ta.

Kriisi lahendamiseks on Eestis korraldatud veel mitu samalaadset kampaaniat, näiteks kodanikualgatuse korras laenutatakse lastele sülearvuteid ja tarkvaraettevõte Mooncascade kutsub üles loovutama vanu arvuteid. Abivajajaid on palju, kuid palju on ka abi pakkujaid. Oma arvuti loovutamiseks mõnele perele või ettevõttele on mõistlik võtta ühendust omavalitsuse või ettevõtete esindajatega. Eesti Perearstide Seltsi toetamiseks tuleb saata oma nimi, kontaktandmed ja piirkond, kus meedikuid toetada soovitakse, Tõnu Samueli aadressile tonu [at] spam.ee.

Jaga artiklit