Ärifestival üllatab ükssarviku ja parklapeoga
29.–31. jaanuarini ülikooli spordihoones toimuv Baltimaade suurim ärifestival Startup Day pakub 4000 osalejale rohkelt põnevaid esinejaid ja sündmusi.
Tartu Ülikool Startup Dayl
Tartu Ülikoolil on festivalikavas oma teemaplokid. Muu hulgas korraldatakse ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse (EIK) eestvõttel teist aastat järjest ettekande- ja arutlusring „Science to Business“, mis keskendub teaduspõhise äri alustamisele ja kasvatamisele.
EIK-i turundus- ja kommunikatsioonijuht Aitel Käpp tõi näiteks, et selles teemaplokis tutvustab TÜ Delta keskuse turundusjuht Ott Pärna 29. jaanuaril avatava õppe-, teadus- ja innovatsioonikeskuse uudseid võimalusi.
„Ülikooli grandikeskus tutvustab festivalil võrgustikke, kuhu TÜ kuulub. Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) võrgustikud toetavad teadusmahukate ettevõtete arendustegevust ja ülikoolides tehtavat rakendusteadust. TÜ on osaline neist kolmes,“ lisas Käpp.
Veel pakuvad TÜ arvutiteaduse instituut ja Tartu Ärinõuandla tootmisettevõtetele kõrgetasemelist programmi, mille fookuses on tööstuse digiteerimine ja küberturvalisus. Seal esinevad mitmed oma valdkonna tippspetsialistid rahvusvahelistest ettevõtetest nagu General Motors, Finnair, Swedbank jt.
Lisaks saab ülikooli esitluslaval näha ja kuulda enam kui paarikümmend uut üliõpilaste ja teadlaste äriideed. Samal laval toimub ka rahvusvaheline ülikoolide hargettevõtete võistlus „Nordic Pitchmatch“, mille käigus kannavad oma ideede välkesitlused ette Eesti, Soome, Läti ja Saksamaa firmad.
Neljandat korda korraldatav festival pakub tänavu tegevust lausa kolmel päeval. Esimesel neist saavad külastajad osaleda paljudel eelüritustel üle terve linna, et tutvuda paremini Tartu iduettevõtete kogukonna ja targa linna kontseptsiooniga. Tänu Tartu Ülikoolile on siinne iduettevõtlus väga teaduspõhine.
Eraldi on mõeldud ettevõtete tegevjuhtidele ja investoritele, kuid häkatone, koolitusi, ekskursioone, ühiseid filmivaatamisi ja pidusid jagub kõigile huvilistele nii Eestist kui ka mujalt.
Kaks päeva kestvad põhiüritused on koondatud Tartu Ülikooli spordihoonesse, kus festival toimub teist aastat järjest. Festivali kommunikatsioonijuhi Riin Lisett Rei sõnul avaldasid kompleksi suurepärane asukoht ja seal pakutavad võimalused korraldajatele mullu head muljet.
„Seni oleme igal aastal katsetanud uusi kohti, aga selle aasta festivali korraldades pidime nüüd vähem muretsema ala planeerimise pärast ja saime selle võrra rohkem keskenduda veel sisukama programmi koostamisele,“ rääkis Rei.
Tihe kava
Festivalipäevadel leiab põnevaid ettevõtmisi hommikust õhtuni. Tihedas kavas on ruumi lausa ligi 20 alateemale loomemajandusest kosmosetehnoloogiani. Nende raames saab kuulata põnevaid ettekandeid, osaleda seminaridel ja töötubades, panna end proovile äriideede esitlemisel, kohtuda võimalike investoritega ning teha palju muud.
Demoalal saavad nii potentsiaalsed investorid, kliendid ja partnerid kui ka ajakirjanikud tutvuda paljude ettevõtete uute toodete ja teenustega. Eraldi ala on ka ärinõustamisega tegelevatele organisatsioonidele, kes toetavad ettevõtjaid nende unistuste teostamisel.
Mõeldud on ka noortele külastajatele. Vanemale põhikoolieale ja gümnaasiumiõpilastele üles seatud noortealal korraldab tegevust rahvusvaheliste rahaülekandeteenuste pakkuja TransferWise. Nende noortele suunatud õpiprogrammid innustavad õpilasi hakkama varakult ettevõtlusega tegelema ja tutvustavad sellekohaseid võimalusi.
Neile, kes soovivad oma ettevõtet laiendada, investoreid või investeerimisvõimalusi leida, sobib rahulikum võrgustike loomise ala. Õige kontakti leiavad osalejad üles Brella rakenduse abil, kuhu saab lisada enda või oma ettevõtte profiili ja selle, keda või mida festivalil otsid.
„Näiteks oled iduettevõtte juht ja otsid ingelinvestoreid. Saad oma profiilil täpsustada, millega täpselt tegeled, ja kui leiad rakendusest endale sobiva partneri, võid talle kohtumiskutse saata. Eelmisel aastal korraldati Brella kaudu 1419 kohtumist, nii et see on suurepärane uute partnerite leidmise võimalus!“ kinnitas Rei.
Tema sõnul on varasemate festivalide tagasisides kiidetud Startup Day kontsentreeritust, mis annab piisavalt aega ja ruumi, et soovitud inimestega kohtuda. Samalaadsetel suurematel välisüritustel, kus osaleb 15 000–20 000 külalist, on see märksa keerulisem.
Asjalikud esinejad
Esinejaid on tänavusel festivalil üle 120 ja kõik nad on oma eriala asjatundjad. 30. jaanuaril jagavad investeerimise ja investorite leidmise teemal nõuandeid näiteks varajases arengujärgus olevate ettevõtetega tegeleva firma Seedcamp partner Carlos Espinal, kiirendi 500 Startups partner Marvin Liao ning suurettevõtte Leonie Hill Capital investeerimisjuht Wee Meng Tho.
Rei viitas, et Leonie Hill Capital on investeerinud sellistesse ettevõtmistesse nagu Paypal, Space-X, Tesla ja AliBaba – see tähendab, et tegu on investeerimismaailma väga suure nimega.
„Muidugi on ka muudel teemadel kõnelejaid. Näiteks varem Google’is töötanud Connor Swenson tegi liiga kõvasti tööd, põles läbi ja leidis pärast seda enda jaoks meeleteadlikkuse. Nüüd õpetab ta inimestele, kuidas elada ja töötada tulemuslikul viisil nii, et endale liiga ei teeks – sellest räägib ta ka Tartus,“ ütles Rei.
Üheks põnevamaks esinejaks võib pidada aga leedulannat Milda Mitkutėt, kes esineb festivali viimasel päeval oma ettevõtte asutamise looga. Mitkutė on üks ettevõtte Vinted loojatest. Nüüdseks on sellest saanud maailma suurim kasutatud rõivaste müügi ja taaskasutuse vahendaja ning seda peetakse Baltimaade üheks väärtuslikemaks iduettevõtteks.
„Meil vedas väga, sest jõudsime Startup Day esinemise kokku leppida enne, kui Vinted jõudis nn ükssarviku staatusesse (see tähendab, et iduettevõtte väärtuseks hinnatakse vähemalt miljard dollarit). Kui me praegu üritaksime Mitkutėt endale esinema saada, oleks tema päevakavas ilmselt ees palju suuremad ja võimsamad festivalid,“ rääkis Rei.
Palju arenguvõimalusi
Oma edulugu võib tänavusel ärifestivalil kirjutama hakata ka mõni alustav ettevõte, sest Eesti Äriinglite Assotsiatsioon EstBAN ja rahvusvahelised investorid pakuvad võistluse „Startup Pitching“ võitjale kuni 250 000 euro suurust investeeringut. Kõigi huviliste seast valib žürii välja 30 kandidaati, kes saavad võimaluse oma ideed laval tutvustada ja suurele auhinnarahale kandideerida.
Õnn võib naeratada teistelegi. Nimelt annab korraldajatega liitunud Swedbank ühele meeskonnale kasvu rahastamiseks 10 000 omakapitalivaba eurot. Äriõigusele keskendunud advokaadibüroo Sorainen, kes on nõustanud teiste seas ka Google’it, Hewlett-Packardit ja Microsofti, valib välja meeskonna, kellele anda tulevikus 5000 euro väärtuses õigusabi. Samuti on võimalus võita piletid septembris San Franciscos toimuvale iduettevõtluse konverentsile „TechCrunch Disrupt“.
Õpetlik ja huvitav tõotab tulla esitlus, millel tutvustatakse Metallica Tartu kontserdil kogutud andmete analüüsi. Enam kui 65 000 külastajaga kontserdi ajal jälgiti inimeste mobiilset positsioneerimist ja pangakaardimakseid, mõõdeti õhukvaliteeti ja vaadeldi rattaringluse liikumist. Festival on esimene koht, kus antakse ülevaade sellest, milliseid andmeid täpselt koguti ja mida võiks sellest kogemusest tulevikuks õppida.
Startup Day on oma noorusest hoolimata juba tuntuks saanud ka legendaarsete võrgustumispidudega, millega korraldajad soovivad osalejaid alati üllatada. Näiteks ühel aastal pandi Ahhaa lähedale spordihalli üles kolm seinasuurust ekraani, et Tommy Cashi esinemine visuaalselt meeldejäävaks teha.
„Me ei taha jätta kasutamata võimalust, et ülikooli spordihoone kõrval avatakse festivaliga samal ajal Tartu Ülikooli Delta keskus. Niisiis korraldame 30. jaanuari õhtul uue maja siseparklas linna esimese parklapeo,“ lubas Rei.
Festivali Startup Day korraldavad Tartu Ülikool, Tartu linn, Contriber, Tartu Teaduspark, Tartu Loomemajanduskeskus, Tartu Biotehnoloogia Park, Tartu Ärinõuandla, Swedbank ja liikumine Ole Rohkem.
Merilyn Merisalu
UT peatoimetaja
Lisa kommentaar