TÜ keeletehnoloogia professor Mark Fišel peab inauguratsiooniloengu 22. jaanuaril kell 16.15 Tartu Ülikooli aulas.
FOTO: Andres Tennus

Tasuta lõuna

Inauguratsioon

Paljude keeletehnoloogia ülesannete lahendamiseks on vaja kas „teadmist, kuidas seda tehakse“ ehk käsitsi kirjutatud keeleteaduslikke reegleid või suurt hulka otseselt märgendatud „õigeid vastuseid“ ja juhendatud masinõpet.

Mark Fišel keskendub koos oma uurimisrühmaga keeletehnoloogilistele lahendustele, mis ei nõua märgendatud näiteid ega lingvistilise teadmise kodeerimist – mõnes mõttes võib seda nimetada n-ö tasuta lõuna otsimiseks.

Niisugune uurimissuund toetab eesti keelt ja teisi keeli, millel erinevalt näiteks inglise keelest ei ole palju keeleteaduslikke ressursse ega märgendatud andmestikke.

Mark Fišel räägib oma ingliskeelsel loengul siirdeõppe ja masinõppemudeli parameetrite taaskasutamisest masinõppepõhises keeletöötluses, käsitledes selliseid teemasid nagu masintõlge, tõlkekvaliteedi usaldusväärsuse hindamine, stiili kohendamine ning grammatiliste vigade parandamine.

Mark Fišel on Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi keeletehnoloogia professor. Oma uurimistöös keskendub ta eesti keele jaoks sobivatele keeletehnoloogilistele lahendustele ning mitmekeelsusele ja arvutuslikule keeleõppele eelkõige ressursivaestes tingimustes.

Ta on saanud 2011. aastal Tartu Ülikoolist doktorikraadi arvutiteaduses ja teinud järeldoktorantuuri aastatel 2011–2015 Zürichi Ülikoolis. Alates 2015. aastast on ta juhatanud Tartu Ülikooli keeletehnoloogia õppetooli.

Jaga artiklit