FOTO: Andres Tennus

Rahvusülikool tähistas 100. sünnipäeva

Pildis

Terve möödunud aasta kestnud eestikeelse ülikooli 100. aastapäeva tähistamine kulmineerus novembri lõpus ja detsembri alguses suurürituste sarjaga Tartus ja ülikooli kolledžites. Vaatamist ja kuulamist jagus nii kutsutud külalistele kui ka kõigile teistele huvilistele.

29. novembril avati ülikooli muuseumis uus püsinäitus „Minu elu ülikool“ ja esitleti rektori uut ametiketti. Uue ametiketi, mille valmistamisel on kasutatud ka ülikooli peahoone keldrimüürist pärinevat graniiti, andis Toomas Asserile üle ülikooli nõukogu esimees Ruth Oltjer. Senine, 1988. aastal valminud ametiraha anti aga muuseumile.

30. novembri tihedat päeva alustas helilooja Pärt Uusbergi suurvormi „... ja tuulelaeval valgusest on aerud ...“ esiettekanne Vanemuise kontserdimajas. Uku Masingu ja Kristian Jaak Petersoni tekstidele loodud teose esitasid Tartu Ülikooli Sümfooniaorkester, Tartu Akadeemiline Meeskoor, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor ja Tartu Ülikooli Kammerkoor.

Uue teekonnaga tõrvikurongkäik sõlmis üheks kontserdimajas toimunud esiettekande, peahoone ees peetud sõnavõtud ja Toomemäel vaatajate ette toodud valgusmängu.

Toomkiriku tornidel toimus rahvusülikooli juubelipidustuste suurejoonelisim etendus, linnaruumi ja tähistaevast haaranud valgusmäng „Tartu vaim“.

Lavastaja Tanel Jonas oli rahvusülikooli piduõhtuks loonud lühilavastuse „Tuleviku juured“, mis jutustas nii ülikooli kui ka meie rahva loo, sest eestikeelne kõrgharidus on siinse kultuuri alus. Lavastuses osalesid ülikooli vilistlased, näitlejad Adeele Jaago, Kaarel Targo ja Jaanus Tepomees, ning Tartu Ülikooli sümfooniaorkester, kammerkoor ja rahvatantsijad.

1. detsembri hommikul peetud jumalateenistusel Jaani kirikus õnnistati sisse ka Tartu Ülikoolile kingitud uus Eesti lipp. Lipu kinkis Eesti Lipu Selts rahvusülikooli sajandaks aastapäevaks eesti rahvuskultuuri hoidmise ja traditsioonide väärtustamise eest.

Rahvusülikooli 100. aastapäeva aktusel anti üle Tartu Ülikooli esimene väliseesti külalisprofessori stipendium. Selle pälvis Berkeleys asuva California Ülikooli ajaloo ja globaaluuringute lektor David Ilmar Lepasaar Beecher, kes on eesti juurtega ajaloo- ja ühiskonnateadlane ning õppejõud.

Fotod: Andres Tennus ja Joonas Sisask

Galerii: 

Jaga artiklit