Sajale tublile värskele üliõpilasele tuleb sel aastal sügis teisiti.
FOTO: Andres Tennus

Uus programm tekitab noortes elevust

Tudengid

Tartu Ülikoolis algas sel õppeaastal programm «Talendid Tartusse!», millega pakutakse sajale andekale Eesti noorele ahvatlevaid lisaõpivõimalusi. Kolme kõige tublimat noort toetatakse õpingute ajal 10 000 euro suuruse stipendiumiga.

Õppeprorektor Aune Valgu sõnul püütakse programmi abil tuua Tartu Ülikooli senisest veel rohkem andekaid üliõpilasi ja pakkuda neile atraktiivseid õppimisvõimalusi.

«Eesti parimate gümnasistide jaoks on avatud uksed paljudesse maailma ülikoolidesse. Meie eesmärk on näidata neile ka Eestis intellektuaalselt maailma tipptasemel valikuid. Kuna paljudele neist võivad esimese kursuse ained olla juba tuttavad, pakume neile lisavõimalust tegutseda teaduses, ettevõtlusõppes või teiste noorte õpetamisel,» rääkis Valk.

Juba esimesel kursusel võivad noored tavalise õppetöö kõrval osaleda näiteks teadus- või ettevõtlusprojektides, omandada õpetamisoskusi või asutada ise teaduse huviringi.

UT tegi programmi pääsenud noortega juttu ning uuris, miks nad üldse Tartusse õppima asusid ja mida nad programmilt ootavad.

Suurem osa värsketest programmiosalistest otsustas Tartu Ülikooli kasuks eelkõige maine ja asukoha tõttu. Valgast pärit Natalija Golubenko rääkis, et ülikooli peahoone lähedusse sattudes vajus ta iga kord unistuste maailma, kus nägi end tubliks arstiks sirguva tudengina. Nüüd alustabki ta õpinguid, et töötada ühel päeval hambaarstina. See valik oli tal kindel juba lasteaias, kus tema lemmikarst oli just hambaarst, kelle kabinetis sai teha soodsat vahetust: annad vana hamba ära, vastutasuks saad maitsva nätsu, pisikese sõrmuse või toreda kleepsu.

Õigusteadust tudeerima asuv Meelis Kaldalu tõi esile, et Tartu Ülikool on rahvusvahelises ülikoolide võrdlustabelis viimasel ajal hoogsalt kerkinud ja praegu kuulume juba 300 parima hulka maailmas, mõnel erialal aga oleme lausa esisaja seas. «See areng ei tohi peatuda, vaid peab jätkuma, ja selle jaoks tuleb kõigil üheskoos pingutada,» sõnas ta.

Bioloogiat ja elustiku kaitset õppima hakkav Andres Reintam on samuti veendunud, et Tartu Ülikoolis antakse kvaliteetset haridust, pealegi veel eesti keeles ja teda huvitaval erialal, nii et välismaal õppimisega kaasnevad võimalused ja ebamugavused ei ole tema hinnangul pingutust väärt.

Õigusteaduskonna värske üliõpilane Tristan Rääk esindab oma perekonnas juba kolmandat põlve, kes astub Tartu Ülikooli. Juura valis ta sellepärast, et see on universaalne ja oluline eriala, tänu millele on tulevikus rohked uksed valla. «Mu vanaisa ütleb alati, et juristid valitsevad maailma,» lausus ta.

Huvide ühendamine

Ketlin Õunap, kes õpib samuti õigusteadust, otsustas programmi kandideerida seetõttu, et tema õpitavale peaerialale ei ole võimalik kõrvaleriala lisaks valida. Programmi «Talendid Tartusse» abil loodab ta näiteks saada juurde toidutehnoloogiateadmisi.

Noori, kelle eesmärk on programmi abil oma huvisid ühendada, on veelgi. Arstitudeng Birgit Saliste soovis osaleda seetõttu, et loodab viia kokku meditsiini ja õpetamise. «Kuna minu jaoks oli raske arstiteaduse ja õpetajakutse vahel valida, annab programm võimaluse need ühendada,» sõnas Saliste.

Ajalugu õppima asuv Helena Eglit on väga mitmekülgne inimene ja talle tundus keeruline siduda end järgmisteks aastateks vaid ühe erialaga. «Talendid Tartusse» on siin abiks: humanitaartudengina saab ta osa näiteks majandusest ja ettevõtlusest.

Värsked üliõpilased ootavad ka kohtumisi teiste hakkajate noortega, kellega koos ideid ellu viia. Tristan Rääk ütles, et koostöö liidab ja loob sidemeid ning ühiselt võib palju saavutada. «Microsoft ja Facebook olid kunagi ka vaid õhus hõljuvad ideed,» sedastas ta.

Ajalootudeng Helena Eglitil on suured ootused, sest vahva on osaleda projektis, kus on koos Eesti ettevõtlikumad ja ägedamad noored. «Ehk saavad siin alguse suured ideed, sõprussidemed edasiseks eluks? Igal juhul mina pole kunagi varem sügist nii palju oodanud,» sõnas värske üliõpilane.

Riigiteaduste tudeng Iris Luik on arvamusel, et sedalaadi programmid nagu «Talendid Tartusse» on väga vajalikud noortele, kes otsivad ülikoolis õppides lisaväljundit. Mida rohkem on selliseid programme, seda suurem on tudengite (ja ka õpilaste) soov pingutada ja ennast proovile panna.

Samuti riigiteadusi õppima hakkav Andrei Pankratov ütles, et niisugustes programmides osalemine annab võimaluse kasutada aega otstarbekalt, mitte raisata seda pidutsemiseks, nagu on tema sõnul paljudel kombeks.

Värske informaatikatudeng Tarmo Pungas leidis aga, et kuna programmi kohta pole väga palju infot antud, siis on raske selgeid ootusi seada. Peamiselt loodab ta, et ei kahetse osalemist – ta tahaks kohtuda huvitavate inimestega, rakendada uusi teadmisi ja kogeda midagi, mida pole varem kogenud.

Unistuste täitumine

Nele Karolin Lindlo, kes asus õppima eesti ja soome-ugri keeleteaduse erialal, peab programmi oluliseks nendele, kelle eesmärk on saada ülikoolist kätte maksimum. «Ühe teadmishimulise noore jaoks on programm «Talendid Tartusse» tõeline unistuste täitumine,» sõnas ta.

Tulevane loodus- ja reaalainete õpetaja Hanna Mathiesen soovib teada saada, kuidas mõjuda noortele nii inspireerivalt, et nii mõnigi neist leiaks endas sisemise teadlase. Tema arvates on sellised programmid Eesti teadmusühiskonna arenguks väga vajalikud.

Psühholoogiat tudeerima asuv Märten Aardevälja tahaks, et programmis osalemine täiendaks ka erialast õpet, eriti praktilisema poole pealt. «Ootan momenti, kus midagi uurides või katsetades läheb pea kohal pirn põlema ja tekib arusaam, et seda olen ma ka loengus kuulnud,» lausus ta.

Aardevälja rääkis, et ettevõtlikud inimesed leiavad ikka mooduseid, kuidas mõtted ja plaanid ellu viia. Kui aga õppeasutus tuleb selle koha pealt vastu ja muudab kõik palju lihtsamaks, algab noorte kaasamine teadusse ja ettevõtlusse juba varem. See omakorda tähendab, et talentide arv hakkab tänu nende paremale märgatavusele, leitavusele ja rohkematele võimalustele suurenema.

Värsked tudengid loodavad muidugi, et ülikooliaastad pakuvad lisaks rohketele teadmistele ka palju nalja, naeru ja seiklusi. Nele Karolin Lindlo usub, et tudengipõli on iga noore jaoks täpselt selline, milliseks ta selle ise kujundab. Tema ootab eelkõige õppimist, uusi teadmisi, uut oskust ümbritsevat analüüsida ja sellest aru saada, kuid vähem tähtsad pole ka aastate jooksul tekkivad suhted kaaslastega.

Natalija Golubenko leiab elurõõmsalt, et ülikool on justkui puhas paberileht, suur ja valge, uued üliõpilased aga kunstnikud, kes maalivad oma pintsliga nii enda kui ka teiste tulevikku. «Luban pingutada ning teha midagi ära tuleviku, koduriigi ja kõigi inimeste heaks, isegi kui liigun edasi vaid teosammul,» lausus ta.

Programmi kolm kõige silmapaistvamat noort saavad kolmeks aastaks Tartu Ülikooli Sihtasutuse stipendiumi 220 eurot kuus ja üle 2000 euro suuruse õpirändetoetuse.

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit