Vestlusjuhist ja aeglustist

Keelenurk

Kui otsida Google’ist teavet Tartu Ülikooli moderaatorite kohta, võib peagi lugeda infopäevadest või konverentsidest, kus arutelusid, vestlusi või väitlusi modereerib moderaator.

Moderaator on toorlaen inglise keelest (moderator). Eesti keeles on arutelu, jutu või vestluse suunaja nimetamiseks mitu täpsemat ja läbipaistvamat võimalust. Hästi sobivad näiteks sõnad arutelujuhtjutujuht ja vestlusjuht. Kui tegu on pigem väitlusega, võiks öelda väitlusjuht. 2014. aasta sõnavõistlusel pakuti sünonüümina ka kõnejuhti.



Vestlusjuht (ingl moderator) on arutelu, vestluse vms kulgu juhtiv isik koosolekul, konverentsil vms. Vaata ja täienda Vikipeedias artiklit «Vestlusjuht». Kõigi mõistete loendi leiad aadressilt Vikipeedia:Tartu Ülikooli keelenurk.

Nende sõnade hulgast leiab sobiva igaks olukorraks, toimugu arutelu või väitlus infopäeval või konverentsil. Seevastu koosoleku kulgu suunab mõistagi koosoleku juhataja

Niiviisi ei olegi moderaatori asendamiseks vaja jalgratast leiutada. Selle tähenduse edasiandmiseks on eesti keeles ammugi võimalused olemas, tuleb vaid luua endale sobiv liitsõna või sõnapaar. Eeskujuks sobivad kõik teised juhid, näiteks auto- ja bussijuht. Justnagu autojuht hoiab autot teel, tuleb ka vestlusjuhil hea seista selle eest, et vestlus rappa ei läheks.

Sõna moderaator sobib aga siis, kui mõeldakse tehnikavaldkonnas aeglustit või muusikas pilli heli reguleerijat. Arvutisõnavaras võib moderaator olla ka modereeritavaid foorumeid haldav isik, kes otsustab, milliseid saadetisi edastada. Selles definitsioonis peitub aga moderaatori asendamiseks ka selgem võimalus: veebihaldaja või veebihaldur.


Keelenurka toimetab Miljon+ töörühm (Riina Reinsalu ja Ann Siiman).

Jaga artiklit