Olen esmakursuslane ja tundub, et õpin vale eriala. Mis nüüd saab?

Tudeng küsib

Selles olukorras sobib igihaljas soovitus: rahu, ainult rahu! Kahtlused ja kõhklused võivad tekkida üsna mitmel põhjusel.

Võib-olla on otsus eriala sobimatuse kohta ennatlik, sest esimesed paar kuud ülikoolis on ju tormakad: harjumine uue linnaga, uue õppesüsteemiga, uute inimeste ja uutmoodi eluoluga. Ehk polegi viga erialas, vaid kohanemine kõige uuega võtab lihtsalt aega.

Vahel tekib kahtlus eriala sobivuses see­tõttu, et õppekava alusmoodulid on tihti üldised ja seos tudengi kitsama erialase huviga ei ole piisavalt otsene. Nii võibki tekkida esimene motivatsiooni­kriis.

Mida siis teha?

Anna endale aega ülikooliellu ja õppetöösse rahulikult sisse elada. Määra kindlaks tähtaeg: õpin ühe semestri ära, siis on mul juba rohkem teavet ja kogemusi, et teha otsus eriala sobivuse kohta.

Eriala vahetamise otsust ei pea tegema kiirustades. Mõne teise õppekava vabale kohale kandideerimise võimalus tekib uue semestri algul ja uued sisseastumise võimalused avanevad enamasti suvel.

Uuri põhjalikult õppekava ja otsi nii õppetöö raames kui ka väljaspool võimalusi enamaks kokku­puuteks sind huvitava valdkonnaga.

Leia huvipakkuvaid valikaineid ja praktika­võimalusi, osale erialastes projektides, otsi tegevust laborites või organisatsioonides.

Ära jää üksi! Suhtle lähedastega, õpingukaaslastega, tuutoriga, programmijuhiga jne. Nendega rääkides laiendad oma arusaamist õppekava sisust ja väljavaadetest nii koolis kui ka tööturul, leiad kontakte ja erialase tegevuse võimalusi.

Erialas kahtlemise korral tasub pidada nõu ülikooli karjäärinõustaja või psühholoogiga – see on hea võimalus pidada erapooletut arutelu. Nõustamine on kõigile üliõpilastele tasuta.

Nõustamiskeskus asub ülikooli raamatukogu kolmandal korrusel. Kohtumisaja kokkuleppimiseks kirjuta noustaja [at] ut.ee või helista 737 5622.

Isegi kui oled raudkindel, et pole oma erialavalikuga rahul, võta enne tegutsemist aega, et uus plaan korralikult läbi mõelda.

Mare Aru

õppeosakonna nõustamiskeskuse karjäärinõustaja

Jaga artiklit