FOTO: Siim Vatalin

Andmepõhine otsustamine tarkvaratehnikas ja juhtimises

Inauguratsioon

 

INAUGURATSIOON

TÜ tarkvaratehnika professor Dietmar Pfahl

20. veebruaril kell 16.15 ülikooli aulas

Tarkvarast on saanud meie igapäevaelu lahutamatu osa. Ükskõik, kas juhime autot, lendame lennukiga, kasutame pesumasinat, teeme pangatoiminguid või esitame tulumaksudeklaratsiooni – kõigis neis toimingutes kasutatakse tarkvara. Tarkvarainsenerid peavad oma igapäevases töös tegema palju otsuseid. Nende otsuste kvaliteedist sõltub, kui edukaks osutub üks või teine turule toodud tarkvarasüsteem. Erinevalt teistest inseneridest ei saa tarkavarainsenerid toetuda loodusseadustele, vaid peavad suurema osa oma otsustest langetama kogemuste ja empiiriliselt tuletatud mudelite alusel. Inauguratsiooniloengus käsitletakse meetodeid, mis aitavad tarkvarainseneridel nii empiirilisi uurimismeetodeid kui ka andmekaevet ja masinõppetehnikaid kasutades otsuseid langetada. Loengu lõpus esitatakse visioon sellest, milliseks võiks kujuneda andmepõhise otsustusprotsessi integreeritud raamistik tarkvaratehnikas.

Dietmar Pfahl omandas magistrikraadi Ulmi ülikoolis (1986) ja doktorikraadi Kaiserslauterni ülikoolis (2001) Saksamaal. Enne Tartu ülikooli dotsendina tööle asumist 2013. aastal töötas Dietmar Pfahl kaheksa aastat ettevõtluses (Siemens AG-s Saksamaal) ja pidas loenguid Kanadas Calgary, Rootsis Lundi ja Norras Oslo ülikoolis. Lisaks on ta töötanud Saksamaa kosmoseuuringute keskuses Müncheni lähistel ja Simula teaduslaboris Oslo lähedal. Peale selle on ta ettevõtte Pika Research Inc. asutaja ja aastatel 2009–2015 oli ta selle Claresholmis Kanadas asuva ettevõtte direktor. Alates 2008. aastast töötas Dietmar Pfahl abiprofessorina Calgary ülikooli Schulichi insenerikoolis. 2017. aastal valiti ta Tartu ülikooli tarkvaratehnika professoriks.

Oma teadusuuringutes on Dietmar Pfahl keskendunud eelkõige andmepõhistele otsustusprotsessidele tarkvaratehnikas ja juhtimisel. Ta on avaldanud artikleid tarkvaraprotsesside simulatsiooni ja parendamise, tarkvara-väljalasete planeerimise ja tarkavara testimise kohta. Ta on avaldanud enam kui 100 teaduspublikatsiooni kõrgetasemelistes erialaajakirjades ja konverentsiväljaannetes ning rahvusvaheliste erialaühenduste IEEE (elektri- ja elektroonikainseneride instituut) ja ACM (arvutitehnika assotsiatsiooni) seeniorliige.

Jaga artiklit

Märksõnad

inauguratsioon