Märts 2018, nr3
FOTO: Andres Tennus
TÜ laborimeditsiini professor Kalle Kisand
Märksõnad: 

Suhkurtõbi ehk diabeet on glükoosi ainevahetushäiretega kulgev krooniline haigus, mis tekib juhul, kui pankreas ei tooda piisavalt insuliini või kui organism ei suuda toodetud insuliini tõhusalt kasutada. Insuliin on hormoon, milleta rakud ei omasta veres olevat glükoosi. Selle tulemusel häiruvad rakkudes mitmesugused biokeemilised protsessid, sh energia tootmine. Suhkurtõve levimus kasvab maailmas kiiresti. Selle põhjused pole veel päris selged. Teist tüüpi diabeedi sagenemist seostatakse eluviiside muutuse, ülekaalulisuse ja metaboolse sündroomi tekkega.

Veebruar 2018, nr 2
FOTO: Siim Vatalin
Märksõnad: 

 

INAUGURATSIOON

TÜ tarkvaratehnika professor Dietmar Pfahl

20. veebruaril kell 16.15 ülikooli aulas

Jaanuar 2018, nr 1
FOTO: Andres Tennus
Arne Sellin
Märksõnad: 

INAUGURATSIOON

TÜ ökofüsioloogia professor Arne Sellin

1. veebruaril kell 16.15 ülikooli muuseumi valges saalis.

Ligikaudu pool Eestimaa pindalast on kaetud metsadega, mets on meie maastike lahutamatu osa. Eesti inimestele meeldib metsas käia: - kas marjul-seenel, metsaradadel matkamas, jahil või lihtsalt rahu ja vaikust otsimas, et oma mõtetega üksi olla. Kuid hoolimata kiindumusest metsa vastu peame möönma, et metsa näol on tegemist taastuva loodusvaraga ning puit on väga oluline tööstuslik ja energeetiline tooraine.

November 2017, nr 10
Märksõnad: 

TÜ Aasia majanduse professor Peter Hwang

22. novembril kell 16.15 ülikooli aulas.

Loeng on inglise keeles.

Oktoober 2017, nr9
FOTO: Andres Tennus
Iñaki Sandoval on Tartu ülikooli jazz-muusika professor
Märksõnad: 

jazz-muusika professor Iñaki Sandoval

26. oktoobril kell 16.15 ülikooli aulas

Džässmuusikale omane harmoonia põhineb peamiselt helide tonaalsusel, milles toonika määrab põhiinformatsiooni akordide kohta. Prantsuse impressionismi eeskujul saab harmooniale läheneda ka horisontaalselt ehk modaalselt, arvestades tugihelide asemel eelkõige helilaadi ja helirida, mis määravad akordide rühmad.

September 2017, nr 8
FOTO: Siim Vatalin
Raul Vicente Zafra
Märksõnad: 

6. sept peab ülikooli aulas inauguratsiooniloengu TÜ molekulaarse taimebioloogia professor Hannes Kollist.

Mai 2017, nr 5

24. mail kell 16.15 peab ülikooli aulas inauguratsiooniloengu TÜ molekulaarse taimebioloogia professor Hannes Kollist.

Mai 2017, nr 5

18. mail kell 16.15 peab ülikooli aulas inauguratsiooniloengu TÜ kirurgiliste haiguste professor Peep Talving.

Oktoober 2016, nr 9

Koos eluea pikenemisega on vananevates rahvastikes üha enam probleemiks ajuhaigused, mida nimetame neurodegeneratiivseteks haigusteks, nagu näiteks Alzheimeri tõbi või Parkinsoni tõbi.

Tegemist on kaasaja «epideemiaga», mis on koorem nii patsientidele, nende pereliikmetele kui ka ühiskonnale. Neile haigustele on iseloomulik ajurakkude vähenemine erinevates ajupiirkondades ja vastavalt sellele haigusnähtude avaldumine, mille hulgas võivad olla nii liikumishäired kui ka vaimsete võimete allakäik.

Oktoober 2016, nr 9

18. oktoobril kell 16.15 peab ülikooli aulas inauguratsiooniloengu TÜ teadus- ja innovatsioonipoliitika professor Kadri Ukrainski.

Eestis arutletakse nii teadlaste kui ka poliitikakujundajate hulgas vajaduse üle tõsta teaduse avalikku rahastamist 1%-ni sisemajanduse kogutoodangust. Selle eesmärgiga on raske mitte nõustuda, kuid kas teaduse rahastamise juures on oluline ainult rahastuse maht või määrab teaduse tulemuslikkuse ühiskonna jaoks ka see, kuidas teadust rahastatakse?

Lehed

Telli voog RSS - inauguratsioon
Telli voog RSS - inauguratsioon