Elmar Tampõld

In memoriam

03.08.1920–07.03.2013

7. märtsil suri pärast lühiajalist haigust Torontos Kanada eestlaskonna üks tugitalasid, Tartu ülikooli auliige, arhitekt Elmar Tampõld.

Elmar Tampõld sündis 3. augustil Hiiumaal. 1939 astus ta Tallinna pedagoogiumi ja jätkas siis 1943. aastal hariduse omandamist Tallinna tehnikaülikoolis. Juba järgmisel aastal tuli õpingud katkestada, sest üldmobilisatsioon viis ta Pihkva jõe kaldale esimese piirikaitse rügemendi koosseisu.

1944. aasta pagulasena Rootsi jõudnud, asus ta õppima Kungliga Tekniska Högskolanis Stockholmis sildade ja sadamate ehitust. Viis aastat hiljem emigreerus ta Kanadasse, kus 1953 lõpetas arhitektuuri eriala Toronto ülikoolis. Elmar Tampõld alustas arhitektina tööd firmas H. K. Ferguson Company Engineers and Architects, kuid juba 1959 asutas ta koos õpingukaaslase ja sõbra John Wellsiga oma arhitektuurifirma Tampold-Wells Architects, kus 35 tegevusaasta jooksul valmis üle 1000 projekti. Arhitektina on Tampõld pälvinud ohtralt tunnustust.

Arhitektitöö kõrval oli Elmar Tampõld pühendunud eesti kultuuri ja akadeemilise elu edendamisele Torontos. 1949 asutas ta Toronto ülikooli Eesti üliõpilaste seltsi. Tampõllu eestvedamisel valmis 1970. aastal Toronto kesklinnas mittetulundusliku institutsioonina 17-korruseline ja 474 toaga üliõpilaste ühiselamu, mille alumisel korrusel on kodu leidnud mitmed eesti akadeemilised ja rahvusliku tööga tegelevad organisatsioonid.

Ühiselamust saadava tulu toel rajati 1986. aastal Toronto ülikooli juurde tänaseni tegutsev eesti õppetool, mis aastast 2000 kannab Elmar Tampõllu nime. Tema eestvõttel loodi 1999. aastal Eesti aupeakonsuli Ilmar Heinsoo stipendiumifond ja aastal 2002 ühendati Torontos ilmuvad ajalehed Vaba Eestlane ja Meie Elu praeguseni tegutsevaks Eesti Elu väljaandeks. Tartu kolledžis on Tampõllu toetusel avatud ka laenuraamatukogu (2003) ning 2005. aastast on käigus ja suures osas ellu viidud väliseesti kultuuripärandit jäädvustava muuseumi projekt.

Elmar Tampõllule on antud Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärk (1998), Eestlaste Kesknõukogu Kanadas teenetemärk (1986) ja kuldteenetemärk (2007). Ta oli korp! Sakala auvilistlane. 2005 valiti Tampõld Tartu ülikooli auliikmeks, et tunnustada tema tööd Eesti ja Tartu ning Tartu ülikooli akadeemilise kultuuri tutvustamisel Põhja-Ameerikas ning Tartu ülikooli ja Toronto ülikooli üliõpilasvahetuse programmi edendamisel.

Elmar Tampõldu mälestatakse ja meenutatakse tema saavutusterikast elu 18. aprillil kell 13.00 Tartu kolledži suures saalis. Kaastundeavaldused ja mälestused on oodatud aadressil info [at] vemu.ca. Veebilehe www.vemu.ca kaudu on soovijatel võimalik teha annetusi Tampõllu viimase suure ettevõtmise, väliseesti muuseumi toetuseks.

Tartu ülikool

Jaga artiklit