Pildil nõustab professor Katrin Õunap haruldast haigust põdeva pisipoisi Kevin Sanderi perekonda. Väikemees saab Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi toel ensüümasendusravi.
FOTO: Merle Värv / Tartu Ülikooli Kliinikum

Kompetentsikeskus tähistab harvikhaiguste päeva konverentsiga

Uudis

Tartu Ülikooli Kiinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskus tähistab 28. veebruaril harvikhaiguste päeva. Sel puhul korraldatakse konverents „Haruldaste haiguste ravi kättesaadavus ja edukuse mõõdupuud Eestis“.

Haruldaseks loetakse haigust, mis esineb kuni viiel inimesel 10 000-st. Eestis diagnoositakse harvikhaigus iga päev ühel-kahel inimesel, kuna erinevaid üliharuldasi haigusi on väga palju.

Tartu Ülikooli Kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskuses tegeldakse haruldaste haiguste diagnostika, jälgimise ja raviga kõige moodsamal tasemel. Meeskonnas on meditsiinigeneetikud, sotsiaaltöö koordinaator ja kliiniline koordinaator. Vajaduse korral kaasatakse toitumisterapeut ja teiste erialade arstid, nt pediaater, oftalmoloog või neuroloog.

2021. aastal asutatud harvikhaiguste kompetentsikeskuse nõukogu eesotsas on professor Katrin Õunap, kelle juhitav Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini töörühm uurib uute haiguste avastamist ja levimust Eesti elanikkonnas.

Tartu Postimehe ajakirjanikud valisid Katrin Õunapi tema töö eest harvikhaiguste keskuse rajamisel 2022. aasta mõjukamate meditsiiniteadlaste hulka.

Teave harvikhaiguste keskuse ja harvikhaiguste päeva kohta on kliinikumi veebilehel.

Universitas Tartuensis