FOTO: Tiia Kõnnussaar

Tartu Ülikool jätkab tõusu maailma tippude seas

Uudis

Tartu Ülikool on esimest korda jõudnud maailma 250 parima ülikooli sekka.

Maailma mainekaimaks peetavat ülikoolide edetabelit koostav Briti ajakiri Times Higher Education (THE) avalikustas maailma ülikoolide uue pingerea. THE edetabeli tänavune väljaanne on seni avaldatuist mahukaim ja mitmekesiseim, hõlmates 1799 ülikooli 104 riigist ja piirkonnast.

Alates 2004. aastast avaldatavas edetabelis kõrvutatakse maailma teadusülikoole kõigi peamiste tegevusalade alusel.

Pingerida koostades võtab THE arvesse 13 tulemusnäitajat, mis on koondatud viide rühma: õpikeskkond (30% üldhindest), teadus (30%), teadustulemuste mõjukus (30%), rahvusvahelisus (7,5%) ja tulu ettevõtetega sõlmitud lepingutest (2,5%).

Tartu Ülikool on THE edetabelis esindatud alates 2011. aastast. Viimasel kahel aastal oli ülikool kohtadel 251–300, tänavu kerkis kohavahemikku 201–250. Läbi aastate on Tartu Ülikooli trumbiks olnud publikatsioonide viidatavus (viitamiste arv artikli kohta), mis on THE edetabelis tähtis tulemusnäitaja. Värskes edetabelis kuulub Tartu Ülikoolile selle näitaja arvestuses maailma ülikoolide seas 115. koht.

„Kuigi teaduse tegemine ja üliõpilaste õpetamine läheb praeguses keerulises maailmas aina kallimaks ning kõrghariduse rahastus pole kiita, pingutame ka edaspidi selle nimel, et püsida maailma ülikoolide paremikus,“ ütles rektor Toomas Asser.

Tartu Ülikooli partnerülikoolidest on kõrgeimal kohal Tsinghua ja Toronto -Ülikool (16. ja 18.), Euroopas asuvatest partneritest on Leuveni Katoliku Ülikool 42. ja Groningeni Ülikool 75. kohal. Eestist on tabelis ka Tallinna Tehnikaülikool (vahemikus 601–800) ja Tallinna Ülikool (vahemikus 1001–1200).

Esikohta hoiab seitsmendat aastat järjest Oxfordi Ülikool, teisel kohal on Harvardi Ülikool ning kolmandat jagavad Cambridge’i Ülikool ja Stanfordi Ülikool. Esikümme koosneb kolmest Briti ja seitsmest USA ülikoolist, esisajas on esindatud 15 riigi ülikoolid.

Edetabeli koostamise metoodikaga on võimalik lähemalt tutvuda THE kodulehel.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit