Mari-Liis Madisson on professor Peeter Tulviste mälestusfondi preemia tänavune laureaat. Tema akadeemilise uurimistöö keskmes on vandenõuteooriad, veebisuhtlusele omane tähendusloome ja infomõjutustegevus.
FOTO: erakogu

Sõna jõust (info)lahingutes

Essee

Sõnadel on jõud. Juba praeguse sõja esimestel päevadel kinnistus meie teadvusesse Ussisaart kaitsnud Ukraina sõdurite legendaarne vastuhüüd Vene sõjalaevalt edastatud alistumisettepanekule.

Sõnum „Русский военный корабль, иди на хуй!“ muutus viraalseks, nüüdseks on seda jagatud sadade internetimeemidena ja trükitud tohutule hulgale T-särkidele. Sõnade ja sümbolite vägi mobiliseerib masse rohkemgi kui hirm püssitorude ees. Nagu on kirjutanud Juri Lotman: „Tegevus, mille sümbolid ja märgid esile kutsuvad, on võrreldamatu tema kuuldavale toomiseks kulunud energiaga.“ (Juri Lotman (2000). „Inimesed ja märgid“ Vikerkaar 1, 85–91) Just sõnade, lööklausete ja lugude kaudu sünnivad kollektiivsed tähendused.

Esimesed lood ja legendid, millega toimunut kirjeldatakse ja seletatakse, on väga tähtsad: need hakkavad suunama inimeste olukorrataju ja vormima nende arusaama edaspidi lahtirulluvatest sündmustest. Ukraina on väga veenvalt jutustanud lugu oma kodumaa ja sisuliselt kogu Euroopa kangelaslikust ja ennastsalgavast kaitsmisest.

Kahjuks on selline jõud ka Venemaa Föderatsiooni toodetud valeuudistel ja väärinfol. Suhteliselt väikeste kuludega on võimalik näidata pilte ja vesta lugusid, mis panevad publiku uskuma, et mingit sissetungi Ukrainasse polegi toimunud.

Veelgi enam: Vene propagandameedia on asunud täistuuridel levitama vandenõuteooriat, mille järgi valelik lääs eesotsas selle võimurite ja peavoolumeediaga korraldab enneolematult infosõda, suurt russofoobset meedialavastust, et Putinit ja tema lähikondlasi olematu sõja koledustes süüdlaseks teha. Et pilti veelgi hullemaks maalida, räägitakse Ukrainas tegutsevatest ülisalajastest USA biolaboritest, mis tõotavad valla päästa seninägematud tõved.

Usalduse süstemaatiline lõhkumine

Lääne salajastest niiditõmbajatest ja mastaapsest ajupesuprogrammist rääkiv vandenõuteooria pole kasutusel üksnes selleks, et juhtida Venemaa publiku olukorrataju soovitud suunas. Seda on levitatud ka paljude muude riikide, sh Eesti sotsiaalmeediagruppides.

Olen uurimistöös analüüsinud Vene valitsuse kontrollitavat ingliskeelset uudistekanalit RT ja uudisteportaali Sputnik. Analüüs näitab üheselt, et vandenõuteooriaid, mis õhutavad sügavat umbusku demokraatliku riigivalitsemise ja iseäranis professionaalse sõltumatu ajakirjanduse vastu, on süsteemselt levitatud juba aastaid.

On tähelepanuväärne, et mainitud väljaanded reklaamisid end loosungitega „Question More“ („Sea kahtluse alla“/„Esita rohkem küsimusi“ – RT) ja „Telling the Untold“ („Räägib seda, millest teised vaikivad“ – Sputnik), sisendades nii ettekujutust, et auditooriumi ette jõuavad faktid, mille lääne valelik avalikkus maha vaikib.

Taolistes kanalites strateegiliselt levitatud vandenõuteooriad teevad rohkem kahju kui üksikud valeuudised, sest pideval kordamisel muutuvad need tõlgendusankruks, mille külge ehitub terve maailmakäsitlus. Nad suunavad oma publikut igalt poolt pettusi, salajasi manipulatsioone ja vandenõumärke otsima.

RT ja Sputnik on nüüd küll Euroopa Liidus keelatud, kuid kahjuks elavad propageeritud vandenõuteooriad inimeste peas ja sotsiaalmeedias oma elu edasi. On kõnekas, et veendunud konspiratsiooniteoreetikute silmis on vandenõulugusid vahendavate kanalite kinnipanek märk, et nende vastu on rünnakule asutud, ja piiramine üksnes lisab varem levitatud ideedele tõsiseltvõetavust.

Iseäranis tugeva ühiskondliku resonantsi leidis Kremli meedia propaganda pandeemiaeitajate ja koroonapiiranguvastaste hulgas. Kui meenutada Balti riikides toimunud koroonaproteste, paistsid agitaatorite hulgas parempopulistidest poliitikute ja professionaalsete vandenõuteoreetikute kõrval silma Kremliga seotud MTÜ-de aktivistid.

Pandeemiaeitajate ühine inforuum

Kindlasti ei saa öelda, nagu oleks kõigist koroonaprotestijatest saanud Venemaa mõjuagendid, kuid on vaja märgata, kuidas pandeemiaeitajatel tekkis ühine sotsiaalmeediaruum ja lugudes kujunesid märkimisväärsed kattuvused. Niisiis pole üllatav, et need Eesti inimesed, kes on viimastel aastatel väljendanud veendumust, et pandeemia on lavastanud peavoolumeedia ja poliitiline eliit, kes tahavad kodanikke hirmutada ja nende üle suuremat kontrolli saada, kalduvad kahtlustama, et ka sõda Ukrainas pole muud kui sama eesmärki teeniv meediaetendus.

Elame infokülluse ajastul. Sotsiaalmeedias, kus meid pommitatakse iga päev sadade sõjateemaliste postitustega, saavad kokku traagilised isiklikud lood, elust suuremad legendid, strateegiliselt levitatud vandenõuteooriad ja professionaalse ajakirjaniku töö tulemusel valminud uudised.

Kremli propagandameedia püüab iga hinna eest jätta muljet, et kõik see, mis nende sõjakajastustest diametraalselt erineb, on lääne meedia ohtlik ajupesu. Õnneks on meil erinevalt Venemaa Föderatsioonist ajakirjandus vaba, sõltumatu ja allikapõhine. (Üli)kooli ülesanne on õpetada, kuidas seesuguste sõjakajastuste virvarris kahtlase väärtusega informatsiooni ära tunda ja usaldusväärsete uudiste vahendajaid leida ning kuidas propagandal ja ajakirjandusel vahet teha. Meediapädevusest on saanud oluline alusoskus, lausa julgeolekuküsimus.

Mari-Liis Madisson

TÜ semiootika teadur

Jaga artiklit