Hiinlased salvestasid kummalise konverentsi kõik hetked.
FOTO: erakogu

«Teaduskonverents» Keenias kujunes veidraks seikluseks

Rändaja

Selle reisi lugu sai alguse 2017. aasta novembris, kui mu kunagine juhendaja kirjutas mulle ja küsis, kas tohib anda minu e-posti aadressi ühele organisatsioonile, mille asutaja olevat Hiina miljonär ja eesmärk globaalse tsivilisatsiooni loomine.

Kui olin loa andnud, sain kirja, milles mind kutsuti Nairobisse konverentsile. Kõik reisi- ja elamiskulud lubati kinni maksta. Kui vahendaja poleks olnud minu juhendaja, oleksin selle kutse kohe liigitanud mingiks veidraks Keenia pettuseks, sest internetist oli võimatu leida tolle organisatsiooni kohta teavet, mis jätaks usaldusväärse mulje.

Veidihaaval hakkas tekkima pilt sellest, mis toimub (või vähemalt nii ma arvasin). Kõigile konverentsil osalejatele saadeti lugemiseks ja kommenteerimiseks organisatsiooni asutaja raamatu käsikiri.

Järeldasin sellest, et ju on tollel miljonäril tekkinud mõte globaalsest tsivilisatsioonist ning ta otsib üle maailma kokku teadlasi, kellelt loodab tasuta reisiga meelitades saada oma raamatule konstruktiivset kriitikat.

Kuna raamatu üks oluline teema oli ränne, mida uurib minu abikaasa, õnnestus korraldajaid veenda, et peale minu peaksid nad kinni maksma ka tema reisi. Sedasi algas meie mõlema seni veidraim konverentsikogemus.

Kahtlased häirekellad

Esimene väike häirekell oli too raamatu käsikiri, milles autor püüdis esitada kõikehõlmavat teooriat, mis seletaks ära kogu inimkonna ajaloo, praeguste tsivilisatsioonide probleemid ja nende lahendused ning viimaks kirjeldaks inimkonna tulevikku, mille keskmes oleks hingekeskseks olendiks arenemine.

Öeldakse, et hullumeelse ja ekstsentriku vahe on umbes miljon dollarit. Et miljonär lubas kinni maksta meie reisi Keeniasse, püüdsin oma ülesannet tõsiselt võtta.

Kahjuks oli raamat kirjutatud või tõlgitud nii keeruliselt, et autori mõttekäiku oli tihti ka mitmekordsel lugemisel võimatu täpselt mõista. Ülejäänud osa raamatust oli täis nii triviaalseid ja pinnapealseid mõtteid, et neid tõsiselt võtta oli raske.

Näiteks pakkus autor praeguste poliitiliste konfliktide lahenduseks maailmavalitsuse loomise. Selle esindajatekogu alamkoja liikmeks võiks saada iga isik, kes kogub vähemalt 10 miljonit häält, ülemkoja liikmeks saaks aga vähemalt 50 miljoni häälega.

Inimtsivilisatsioonide kirjeldamisel oli autor jätnud mainimata kõik Ameerika mandritel eksisteerinud tsivilisatsioonid ning maailma religioonide üle mõtiskledes pööras tähelepanu vaid kristlusele, islamile ja budismile.

Teine väike häirekell oli see, et kuigi me mõlemad olime oma ettekannete pealkirjad, teesid, sobivad lendude ajad jms korraldajatele saatnud mitu kuud enne konverentsi, tuli vastuseid kaua oodata. Lennupiletid saime vaid kuu enne konverentsi algust, täpse kava kõigest paar päeva enne reisi.

Hiljem selgus peamise põhjusena, et kogu organisatsiooni e-kirjavahetus – kõigi paarisaja delegaadiga suhtlemine, kuni logistikaplaani ja toitlustuse korraldamiseni – toimus vaid ühe aadressi kaudu. Miks nad nii tegid?

Üks organisatsiooniga seotud eurooplane vastas, et see on hiinlaste viis asju teha: nad soovivad alati kõike kontrollida, viimse pisiasjani. See kontroll avaldub muide ka Keenia taristus, mis on täis uusi suurepäraseid Hiina rahaga ehitatud maanteid, kus pildistatakse üles kõik autod.

Sektilaadne konverents

Tõeliselt kahtlaseks läks kogu üritus konverentsi kolmanda päeva õhtul, kui valitud hulk osalejaid kutsuti ühte väikesesse seminariruumi. Kui organisatsiooni asutaja – kellele kohapeal viidati kui suurele õpetajale – oli pidanud väikese sissejuhatava kõne, pandi mängima teleturu kvaliteediga 20 minuti pikkune propagandavideo sellest, kuidas lääne meditsiin ei ole keskendunud haiguste ravile, vaid kasumi suurendamisele.

Tegelikult olevat iga inimese sees olemas isetervenemise võime, vaja on teada vaid õpetaja meetodit. See meetod on oma olemuselt nii lihtne, et õpetaja oli selle pannud lihtsa laulu vormi, mille jätan autentsuse huvides muutmata:

Sguat and rise gets the cold away, circle and slap kills the pain. If you want to exercise your joints, clime a ladder. The temperature inside and outside make your organs strong. Sit in the morning and stand in the evening helps to dredge channels. Fast and slow walking gets chronic diseases away. Pay attention to cultivation and take universe as the foundation.

Sellele omapärasele üllatusele järgnes teine samasuguse kvaliteediga video sellest, kuidas õpetaja on avastanud viisi suhtlemiseks inimkonna teiste suurte õpetajatega, hoolimata sellest, et nad on surnud.

Videos seletati, kuidas ta on seda meetodit õpetanud hulgale lastele ning kuidas need lapsed on tootnud köidete kaupa tekste oma vestlustest Immanuel Kanti, Karl Marxi, Francis Baconi või William Shakespeare’iga. Huvitaval kombel kuulusid sinna nimekirja veel ka Michael Jackson, kes oli küll suurepärane muusik ja esineja, aga ei anna minu arvates suure õpetaja mõõtu välja, ning Elizabeth II, kes on veel elus.

Korraldajad olid kavatsenud mõlemat veidrust kõigile osalejatele konverentsikeskuses ka demonstreerida. Selle tarbeks oli Hiinast kohale lennutatud umbes 15 noorukit ja spetsiaalne klaasboks. See tsirkus jäeti siiski ära, sest kuigi korraldajad ise paistsid siiralt uskuvat kõike, mida nad rääkisid, tajusid nad, et publik ei ole selle suhtes avatud meelega. Nii mõnigi osaleja väljendas arvamust, et tegu on sektiga.

Inimkonna häll

Konverentsi järgmised päevad muutusid paraku tiksumiseks, sest ära jäetud plaanid lõid kavasse järsku suure augu. Õnneks tähendas see, et saime turistidena kohapeal ringi vaadata.

Kuna Nairobi linna piirides on tohutu rahvuspark, saime teha ühe safari ning näha lõvisid, ninasarvikuid, jaanalinde, kaelkirjakuid, pühvleid ja paljusid teisi loomi. Rahvuspargis on asjal juures hoopis teine maik kui loomaaias, sest kontakt on vahetum: kui oleksin veidi auto aknast küünitanud, oleksin saanud näiteks mööduvale lõvile pai teha.

Eriti meeldejääv oli väljasõit Olorgesailie’ arheoloogilisele väljakaevamisele. Esiteks pakkus see suurepärase võimaluse näha (nii palju, kui bussiaknast on võimalik) elu väljaspool pealinna. Nairobi ise ei erine palju tüüpilisest Euroopa suurlinnast, kui iga suurema hoone ukse juures olevad turvakontrollid välja arvata.

Silma paistis tohutu erinevus linna ja maakohtade vahel. Elu maal näeb kohati välja üsna nigel, kuid asustus on siiski väga tihe, sest veel kümneid kilomeetreid pärast ametlikku linna lõppu oli maanteeäär tihedalt täis väiksemaid hooneid ja inimesi.

Teiseks pakkus see hea võimaluse kogeda osakest Keenia identiteedist. Ka konverentsi jooksul ütlesid mitu kohalikku professorit «Tere tulemast tagasi koju!», viidates sellele, et Keenia on varajase inimese sünnipaik ning inimkond on alguse saanud Aafrikast.

Arvestades, kui imelik see kõik oli, ei saa ma ilmselt veel pikka aega lahti kahtlusest, et äkki see oli mingi veider Hiina välisluure korraldatud skeem. Seda sundis mõtlema tõik, et korraldajad filmisid hoolikalt mitme kaameraga üles kogu ürituse, kaasa arvatud iga kohvipausi.

Või vahest oli tegu Hiina versiooniga «Boratist»? Hulga välismaalaste kentsakasse olukorda panemine niinimetatud teaduskonverentsil võiks kindlasti tekitada humoorikaid või piinlikke reaktsioone.

Igal juhul oli see seiklus ja seetõttu on mul hea meel, et võtsin selle veidra pakkumise vastu!

Mats Volberg

TÜ praktilise filosoofia teadur

Galerii: 

Jaga artiklit