Ettevõtluse ja projektijuhtimise eriala vilistlane Maksim Tund.
FOTO: erakogu

Oma ettevõtte alguslugu

Vilistlaste esseed

Maksim Tund on lisaks Stuudiopunktile edukalt käima lükanud üle 75 000 kasutaja hõlmava Eesti suurima e-spordi portaali Gaming.ee ning üle 20 000 Eesti Apple’i kasutaja ühendava portaali applespot.ee. Lisaks ettevõtte arendamisele tegeleb ta ka filmimise ja monteerimisega. Tund on TÜ Pärnu kolledži vilistlaskogu esimees

Oma ettevõtmise kui projekti algus ulatub tagasi 2012. aasta aprillikuusse, mil tekkis plaan luua koos sõbraga midagi ühiselt. Kuna meil mõlemal on kirg fotograafia vastu, siis saigi asjale algus pandud. Mind huvitas rohkem videopool ning nii sai kohe ära katta kaks valdkonda, milleks on fotograafia ning videograafia. Seega kasvas idee välja sisuliselt soovist midagi teha, mitte vajadusest täita kohta turul.

Enim, mille üle alguses mõtlesime, oli ettevõtte identiteet ehk siis nimi, ning sinna juurde kuuluvad disainielemendid. Nime panekul oli täita väga oluline roll – see ei tohtinud olla midagi igavat, pidi kindlasti seostuma meie tegevusalaga ega tohtinud olla ingliskeelne sõna. Samuti tundus imelik mitme eri sõna kasutamine. Nime sai mõeldud oma kuu aega kindlasti, mil tuli idee panna projekti nimeks Stuudiopunkt. Nimi ühendas endas kohta, kus oleks võimalik kasutada loovust ehk siis stuudiot ning punkti, mis ühendaks endas kõik ühte – fotograafia ning videograafia. Kohe pärast nime väljamõtlemist lasime kujundada logo ning teha ka veebilehe.

Enim, mis alustuseks muret valmistas, oli raamatupidamise pool, seetõttu jäi venima ka juriidilise isiku loomine. Õnneks andis aga Tartu ülikooli Pärnu kolledži majandusarvestuse aine piisava teadmise nii aktivast kui ka passivat ning nii kreeditist kui ka deebetist. Samuti on kogu ettevõtluse aja jooksul olnud abi paljudest raamatupidamislikest artiklitest internetis ning tekkinud küsimustele vastuste otsimisest, sest alati on keegi enne sind, kellel on olnud sama küsimus. Nii saigi juriidiline keha loodud 2012. aasta juulis. Loomise protsess oli imelihtne ning 10 minutiga oli ettevõte olemas. Ainus investeering, mis tol hetkel tehtud sai, oli riigilõivu tasumine summas 182 eurot, sest osakapitali sissemakse kohustus ettevõtte registreerimisel alates 2011. aastast puudub – selle võib maksta sisse jooksvalt.

Kõige enam on olnud mulle abiks tutvused, mille sain ülikoolis. Leian, et rõhuma peaks ülikoolis hariduse omandamisele, kuid samapalju ka suhete loomisele. Lõppkokkuvõttes aitab sind pärast ülikooli lõpetamist edasi see, kui oled olnud sotsiaalne ning käinud läbi paljude inimestega, sest inimesed on erinevad ning sa ei kujuta iial ette, kus võib kellegi abi vaja olla. Teadmised on raudvara, sellele toetutakse, kuid lõppkokkuvõttes on praktika see, mis rolli mängib.

Ma pööran tutvuste poolele erilist tähelepanu seepärast, et just need on mind aidanud. Tutvusin õppides inimesega, kes oli kolledži vilistlaskogu juht ning samuti ka ettevõtluskonsultant Pärnumaa ettevõtlus- ja arenduskeskuses. Tänu temale hakkasid tulema esimesed tööotsad ning lähem tutvus ettevõtlusega. Juriidiline keha saigi tegelikult loodud ajal, kui tuli esimene klient, kellele oli vaja arve esitada. Nime poolest oli tegu kõva sõnaga – Eesti suurima audiitorettevõttega AS-ga PricewaterhouseCoopers. Praeguse seisuga on meie klientideks olnud suurematest ettevõtetest nii Tele2, Tartu ülikool kui ka JCI.

Võiks öelda, et teod viivad sihile, kuid kindlasti on tähtis koht õnnefaktoril. Tuleb olla õigel ajal õiges kohas ning siis hakkavad imed juhtuma. Kindlasti pole edukas olemise põhjus raske töö ning vaev, kõike on võimalik saavutada lihtsalt silmi lahti hoides ning n-ö maad kuulates, kuid see ei tähenda nüüd kindlasti seda, et võid käed rüpes edasi istuda. Teod viivad sihile!

Mulle meeldib ettevõtluse juures kõige rohkem see, et sa ise kontrollid kogu oma ettevõtet. Sa valid ise, kui palju sa tööd teed, kui palju sa millegi tegemisele panustad ning lõppkokkuvõttes määrad, palju endale eelmise kuu eest palka maksad. Kuid igal asjal on ka oma varjupool. Üheks pooleks on kindlasti aeg. Ettevõtluses ei ole tegemist tüüpilise kaheksast viieni tööga. Ettevõtjana oled sa tööl 24 tundi ööpäevas ning seitse päeva nädalas. Kui teha asja hingega, siis ei saa öelda kella viiest, et minu tööpäev on nüüd läbi ja mõtlen sellele järgmine päev. Tehtu tuleb lõpuni viia. See ongi edu saladus, sest nagu enne mainisin – teod viivad sihile. Soovitan koondada enda ümber sarnaselt mõtlevad inimesed ning teha koos midagi, mis kõigile head tuju valmistab. See, mis kasu sealt tuleb, on alguses ehk raske märgata, kuid võid kindel olla, et see on reaalselt olemas!

Maksim Tund

Stuudiopunkt OÜ tegevjuht
TÜ Pärnu kolledži vilistlane, ettevõtlus ja projektijuhtimine (2013)

Jaga artiklit